Till startsidan Om BKSS Årsprogam Seglingsprogram Resultat Artiklar

Seglingslänkar

Resultat Oset Race 1999

Resultatlista LYS I
Listan ordnad efter resultat i delsegling nr 1

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Båttyp      Lystal  Segl.tid   Korr.tid

 1     230   Mikael Karlsson         BKSS    Express     1.11K   04:47:30   05:19:07
 2     100   Tord Wenerhult          BKSS    Compis 363  1.25G   04:15:49   05:19:46
 3     102   Dennis Svensson         HjBK    Express     1.11K   04:49:18   05:21:07
 4     314   Claes Ström             BKSS    X 99        1.24G   04:21:36   05:24:23
 5      69   Lars Forsell            BKSS    Express     1.11K   04:53:07   05:25:22

 6    9400   Roger Ahlqvist          GKSS    Wasa 360    1.22G   04:27:37   05:26:30
 7     303   Niclas Andreasson       GKSS    Maxi Racer  1.12G   04:54:02   05:29:19
 8     355   Arne K Larsen           LBS     X 99        1.24G   04:28:32   05:32:59
 9     366   Stefan Söderström       BKSS    X 79        1.14G   05:02:29   05:44:50
10      74   René Rudevall           BKSS    J 24        1.11G   DNF

11     306   Anders Grahn            LSS     X 79        1.14G   DNF
12     167   Stephan Goehle          GKSS    Smaragd     1.19G   DNC

Resultatlista LYS II
Listan ordnad efter resultat i delsegling nr 1

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Båttyp      Lystal  Segl.tid   Korr.tid

1       69   Olof Nyberg             KSS     707         1.09G   04:43:12   05:08:41
2      696   Alf Härsjö              BKSS    Maxi 77     1.03G   05:08:48   05:18:04
3      362   Nils Andersson          SSF     Maxi 77     1.03G   05:11:22   05:20:42
4      434   Johan Söderberg         BKSS    Cumulus     1.08G   05:04:51   05:29:14
5      344   Håkan Hedström          BKSS    H-båt       1.07K   05:14:35   05:36:36

6      693   Martin Linde            VASS    Maxi 77     1.03G   05:28:07   05:37:58
7      300   Torbjörn Åkesson        BKSS    Cumulus     1.08G   05:26:38   05:52:46
         DNF=Gick ej i mål

Resultatlista Laser
Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   SUM
1   134582   Per-Erik Johansson      BKSS       1   1   2.00
2    60743   Björn Lundgren          BKSS       4   2   6.00
3   164991   Jan Feltén              Mark       2   5   7.00
4    47532   Lars Anders Johansson   Mark       3   4   7.00
5   114008   Sven Flood              BKSS       5   3   8.00

             Antal medräknade seglingar: 2
             Lågpoäng + sista segling
             Ranking enligt SSF

Resultatlista Optimist A
Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   SUM
1     3589   Alexander Wölfinger     BKSS       1   2   3.00
2     3421   Karin Agrenius          LESS       3   1   4.00
3    23268   Anna Christoffersson    MSS        2   3   5.00
4     3581   Gabriella Wölfinger     BKSS       4   4   8.00
5    23082   Siri Karlsson           TKK        7   5  12.00

6    23010   Olof Lundgren           BKSS       5   7  12.00
7    34201   Patrik Olsson           BKSS       6   6  12.00
8    23021   Magnus Johansson        BKSS       8   8  16.00

             Antal medräknade seglingar: 2
             Lågpoäng + sista segling
             Ranking enligt SSF
 

© Copyright 1997-2009, Björlanda Kile Segelsällskap

Senast uppdaterad 2010-03-13.

webmaster@bkss.se