Till startsidan Om BKSS Årsprogam Seglingsprogram Resultat Artiklar

Seglingslänkar

Resultat Björlanda Cup 2001

Resultatlista Express

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   3   4   5   6   SUM
 1     485   Mikael Collberg         MSK        1   1   2 OCS   1   1   6.00
 2     536   Henrik Edman            MSS        2   3   1 OCS   4   8  18.00
 3     631   Tomas Skålen            SSK        5   2   6 OCS   6   6  25.00   
 4     123   Kristian Sundborn       GKSS       7   4   3 OCS  12   2  28.00
 5     655   Jonas Nykvist           SBS        4  17  11   3  11   3  32.00

 6     580   Thomas Ottossson        GKSS       6 DNS   9   5   8   7  35.00
 7     794   Christian White         GKSS      15   5   5  17   7   5  37.00
 8     364   Jonas Palm              GKSS       3  12   7  16   2  25  40.00
 9     172   Martin Nilsson          HjBK       9   9 OCS   2   9  12  41.00
10     230   Anders Vadman           BKSS      16  21   4  10   5  16  51.00

11     384   Staffan Ek              KSS       14  13  10   6  13  13  55.00
12     855   Niclas Björkman         KSS       12  14  15   8  27   9  58.00
13     678   Emil Hansen             GKSS      17   6  18   4  20  15  60.00
14     729   Thomas Andersson        BKSS       8   8   8  22 DNF  14  60.00
15     457   Magnus Westerlind       GKSS      10  10  12  18  18  11  61.00

16     615   Per Andersson           LSS       23  15  13  14   3  21  66.00
17     945   Erik Ullman             KKKK      11  19  17   9  23  10  66.00
18     524   Niclas Andreasson       GKSS      18  23 OCS   1  10  18  70.00
19     223   Mikael Areskoug         MSS       20   7 OCS OCS  15   4  77.00
20      25   Carl Åkerson            KMS       13  16  16  23  24  17  85.00

21     219   Peter Laurin            GKSS      21  11 DSQ  11  19  24  86.00
22     125   Björn Dennfjord         BKSS      19  18  14  20  17  22  88.00
23       4   Stefan Fransson         KMS       24  20  20   7  21  27  92.00
24      69   Lars Forsell            BKSS      22  24  21  21  16  20 100.00
25     150   Jonas Olsson            HKSS      27  26  19  19  14  26 104.00

26     139   Hans Nordström          BKSS      25 DSQ OCS  13  22  19 110.00
27     874   Krister Gunnarsson      VSS      DNS  25  22  15  26  23 111.00
28      42   Robert Trolled                    26  22 OCS  12  25 DSQ 116.00
29     429   Rickard Brånemark       GKSS     DNS  27  23  24  29  29 132.00
30     492   Niklas Nilsson          GKSS     DNS DNS DNS  25  28  28 143.00 

             DNF=Gick ej i mål                DNS=Startade ej
             DSQ=Diskvalificerad              OCS=Tjuvstart
             Poäng 31
             Antal medräknade seglingar: 5
             Lågpoäng

Resultatlista Maxi Racer

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   3   4   5   6   SUM
 1     232   David Selvert           MSS        3   1   1   1   2 DNF   8.00
 2     414   Carl PEter Carlsson     HSS        1   3   2   3   1   3  10.00
 3       8   Ola Sandahl             StSS       2   2   3   2   5   1  10.00
 4      23   Mats Johansson          HSS        6   6   4   4   4   2  20.00
 5     207   Jan Hellström           KMS        4   4   5   5   3   4  20.00

 6      30   Florence Bisschop       LSSG       5   5   6   6   6   5  27.00

             DNF=Gick ej i mål                 
             Poäng 7
             Antal medräknade seglingar: 5
             Lågpoäng

Resultatlista X 99

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   3   4   5   6   SUM
 1     355   Arne K Larsen           LBS        1   1   1   1   2   1   5.00
 2     106   Fredrik Boman           GKSS       2   3   2   2   4   3  12.00
 3      22   Patrik Persson          BKSS     DNC DNC   4   3   1   2  15.00
 4     314   Johan Frode             GKSS       3   2   3   4   3 DSQ  15.00

             DNC=Deltog ej                    DSQ=Diskvalificerad
             Poäng 5
             Antal medräknade seglingar: 5
             Lågpoäng

Resultatlista IF-båt

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   3   4   5   6   SUM
 1    2377   Mikael Henriksson       LSS        1   1   2   1   1   1   5.00
 2    1094   Bengt Cederblad         LSS        2   2   1   2   2   2   9.00
 3    1459   Kristian Witte          GKSS       3   3   3   3   3   3  15.00

             DNC=Deltog ej                    DSQ=Diskvalificerad

             Antal medräknade seglingar: 5
             Lågpoäng

Resultatlista Laser

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   SUM
 1  156166   Stefan Jeanson          GKSS       1   1   2.00
 2  167593   Per-Erik Johansson      BKS        2 DNS   6.00  
 3  168674   Lars Bjerke             BKSS     DNF DNS   8.00  

             DNF=Gick ej i mål
             Poäng 4
             Antal medräknade seglingar: 2
             Lågpoäng

Resultatlista Laser Radial

Listan ordnad efter sammanräknat resultat

    Seg.nr.  Namn                    Klubb   Resultat
                                                1   2   SUM
 1  168707   Per Frykholm            GKSS       1   1   2.00

             Antal medräknade seglingar: 2
             Lågpoäng

 


© Copyright 1997-2009, Björlanda Kile Segelsällskap

Senast uppdaterad 2010-03-13.

webmaster@bkss.se