Till startsidan Om BKSS Årsprogam Seglingsprogram Resultat Artiklar

Seglingslänkar

  Björlanda Kile SS  

Torsdagsseglingar 2005

Slutresultat

Slutesultat for Fleet = LYS II
Sailed:12  Discards:4  To count:8  Ratings:LYS  Entries:18
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Segl. 1 Segl. 2 Segl. 3 Segl. 4 Segl. 5 Segl. 6 Segl. 7 Segl. 8 Segl. 9 Segl. 10 Segl. 11 Segl. 12

Totalt

 

 

 

 

 

 

 

12/5 19/5 26/5 2/6 9/6 16/6 18/8 25/8 1/9 8/9 15/9 22/9

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (DNC) (6.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0

8.0

2

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 (4.0) (11.0 DNF) 3.0 (4.0) (4.0) 2.0 3.0

21.0

3

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

(DNC) (DNC) (DNC) 2.0 2.0 2.0 (DNC) 4.0 2.0 3.0 8.0 2.0

25.0

4

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

2.0 3.0 (5.0) (DNC) (5.0) 5.0 1.0 1.0 5.0 5.0 (6.0) 4.0

26.0

5

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

4.0 6.0 6.0 4.0 6.0 3.0 (11.0 DNF) 2.0 3.0 (13.0 DNF) (DNC) (DNC)

34.0

6

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

(DNC) 7.0 1.0 5.0 9.0 (11.0) (DNC) (DNC) 9.0 1.0 9.0 6.0

47.0

7

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

5.0 5.0 (DNC) (DNC) 7.0 9.0 11.0 DNF (DNC) 10.0 (DNC) 4.0 5.0

56.0

8

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

8.0 8.0 4.0 6.0 10.0 6.0 (11.0 DNF) 7.0 8.0 (13.0 DNF) (DNC) (DNC)

57.0

9

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

(9.0) 9.0 (DNC) 7.0 8.0 8.0 (DNC) (DNC) 6.0 6.0 7.0 7.0

58.0

10

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

6.0 4.0 (DNC) (DNC) 4.0 7.0 11.0 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC

89.0

11

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 11.0 DNF 5.0 7.0 13.0 OCS 3.0 DNC

96.0

12

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

11.0 11.0 9.0 DNF 8.0 11.0 (DNC) 11.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC

99.0

13

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 10.0 DNC DNC 11.0 8.0 5.0 DNC

110.0

14

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 12.0 7.0 10.0 8.0

113.0

15

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

10.0 10.0 9.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC

124.0

16

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

7.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 11.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC

132.0

17

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 9.0 DNC DNC

142.0

18

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 11.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC

144.0

Slutresultat for Fleet = LYS I
Sailed:12  Discards:4  To count:8  Ratings:LYS  Entries:21
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Segl. 1 Segl. 2 Segl. 3 Segl. 4 Segl. 5 Segl. 6 Segl. 7 Segl. 8 Segl. 9 Segl. 10 Segl. 11 Segl. 12

Totalt

 

 

 

 

 

 

 

12/5 19/5 26/5 2/6 9/6 16/6 18/8 25/8 1/9 8/9 15/9 22/9

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

1

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1.0 (9.0 DNF) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 (DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0

14.0

2

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

2.0 (9.0 DNF) 1.0 1.0 (DNC) 3.0 (9.0 DNF) 3.0 1.0 1.0 (4.0) 3.0

15.0

3

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

(DNC) (DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 (9.0 DNF) (DNC) 3.0 3.0 1.0 2.0

15.0

4

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

6.0 1.0 5.0 6.0 4.0 5.0 (9.0 DNF) 5.0 (9.0) 5.0 (8.0) (9.0)

37.0

5

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

5.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1.0 1.0 8.0 6.0 6.0 4.0

53.0

6

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 9.0 DNF 4.0 6.0 4.0 7.0 6.0

80.0

7

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

(DNC) (DNC) (DNC) 5.0 3.0 4.0 (DNC) DNC 4.0 DNC DNC DNC

104.0

8

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

(DNC) 9.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) DNC 9.0 DNF DNC 10.0 DNC 9.0 DNC

125.0

9

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

4.0 (DNC) (DNC) (DNC) 5.0 7.0 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC

126.0

10

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

(DNC) 9.0 DNF 4.0 (DNC) (DNC) 6.0 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC

129.0

11

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 5.0 DNC 3.0 DNC

140.0

12

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

(DNC) (DNC) (DNC) 4.0 (DNC) DNC DNC DNC 7.0 DNC DNC DNC

143.0

13

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

3.0 9.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC

144.0

14

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5.0 7.0

144.0

15

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

(DNC) 9.0 DNF 6.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC

147.0

16

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5.0

159.0

17

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8.0

162.0

18

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

(DNC) (DNC) 8.0 DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC

162.0

19

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 9.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC

163.0

19

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 9.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC

163.0

21

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

(DNC) 9.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC

163.0

Slutresultat for Fleet = Express
Sailed:12  Discards:4  To count:8  Ratings:LYS  Entries:8
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Segl. 1 Segl. 2 Segl. 3 Segl. 4 Segl. 5 Segl. 6 Segl. 7 Segl. 8 Segl. 9 Segl. 10 Segl. 11 Segl. 12

Totalt

 

 

 

 

 

 

 

12/5 19/5 26/5 2/6 9/6 16/6 18/8 25/8 1/9 8/9 15/9 22/9

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1.0 1.0 (6.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 (7.0 DNF) 1.0 4.0 (DNC) 2.0 (DNC)

13.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2.0 (7.0 DNF) 1.0 1.0 2.0 (4.0) (7.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 (4.0) 1.0

13.0

3

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

3.0 (7.0 DNF) 2.0 4.0 (DNC) 2.0 (7.0 DNF) (DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0

16.0

4

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

4.0 (7.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 3.0 7.0 DNF (DNC) (DNC) 3.0 3.0 (DNC)

29.0

5

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

(5.0) (7.0 DNF) (DNC) 5.0 4.0 5.0 (DNC) 3.0 3.0 4.0 5.0 3.0

32.0

6

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

6.0 7.0 DNF 6.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 DNC DNC DNC

60.0

7

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 7.0 DNF DNC 6.0 DNC DNC 4.0

62.0

8

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

(DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 7.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC

70.0

Segl. 1

Segl. 1 for Fleet = LYS II
  Date:12/5
Start:LYS II  Wind dir:V
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

0:58:50 1:03:32

1.0

2

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

0:59:43 1:04:30

2.0

3

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:02:40 1:04:33

3.0

4

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:00:22 1:05:12

4.0

5

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

1:03:52 1:05:47

5.0

6

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

1:01:54 1:06:51

6.0

7

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

1:02:42 1:07:05

7.0

8

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:02:23 1:07:22

8.0

9

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:08:16 1:11:00

9.0

10

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

1:11:19 1:17:01

10.0

11

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

1:25:28 1:22:03

11.0

12

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

DNC  

19.0

12

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

12

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 1 for Fleet = LYS I
  Date:12/5
Start:LYS I  Wind dir:V
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

0:49:36 1:02:00

1.0

2

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

0:56:36 1:02:16

2.0

3

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

0:52:23 1:03:54

3.0

4

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

0:54:53 1:04:13

4.0

5

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

0:54:34 1:06:34

5.0

6

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:00:03 1:12:40

6.0

7

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

7

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

7

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

7

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

7

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

7

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

7

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

7

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 1 for Fleet = Express
  Date:12/5
Start:Express  Wind dir:V
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

5  

5.0

6

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

6  

6.0

7

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

7

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 2

Segl. 2 for Fleet = LYS II
  Date:19/5
Start:LYS II  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

0:52:56 0:57:10

1.0

2

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

0:56:24 0:58:06

2.0

3

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

0:54:03 0:58:22

3.0

4

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

0:55:07 0:59:32

4.0

5

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

0:58:53 1:00:39

5.0

6

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

0:56:49 1:01:22

6.0

7

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

0:57:40 1:01:42

7.0

8

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

0:57:49 1:02:27

8.0

9

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:02:49 1:05:20

9.0

10

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

1:02:24 1:07:24

10.0

11

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

1:13:06 1:10:11

11.0

12

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

12

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

12

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 2 for Fleet = LYS I
  Date:19/5
Start:LYS I  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:24:57 1:42:47

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

DNF  

9.0

2

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

DNF  

9.0

2

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNF  

9.0

2

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNF  

9.0

2

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNF  

9.0

2

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNF  

9.0

2

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNF  

9.0

9

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

DNC  

22.0

9

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

DNC  

22.0

9

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

9

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

9

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

9

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

9

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

9

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

9

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

9

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

9

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

9

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

9

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

Segl. 2 for Fleet = Express
  Date:19/5
Start:Express  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

7.0

2

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

2  

7.0

2

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

2  

7.0

2

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

2  

7.0

2

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

2  

7.0

7

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

7

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 3

Segl. 3 for Fleet = LYS II
  Date:26/5
Start:LYS II  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:16:52 1:22:15

1.0

2

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:22:06 1:24:34

2.0

3

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:20:09 1:26:34

3.0

4

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:23:30 1:30:11

4.0

5

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:24:12 1:30:56

5.0

6

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:26:18 1:33:12

6.0

7

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNF  

9.0

7

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNF  

9.0

9

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

9

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

9

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

9

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

9

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

9

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 3 for Fleet = LYS I
  Date:26/5
Start:LYS I  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:44:36 1:55:04

1.0

2

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:43:04 1:57:30

2.0

3

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1:34:25 1:58:01

3.0

4

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

1:38:10 2:01:44

4.0

5

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:43:42 2:05:29

5.0

6

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

1:50:25 2:18:01

6.0

7

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNF  

8.0

8

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

DNC  

22.0

8

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

8

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

8

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

8

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

8

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

8

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

8

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

8

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

8

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

8

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

8

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

8

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

8

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 3 for Fleet = Express
  Date:26/5
Start:Express  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

   

6.0

4

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

0  

6.0

6

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 4

Segl. 4 for Fleet = LYS II
  Date:2/6
Start:LYS II  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:12:38 1:18:27

1.0

2

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:13:22 1:19:14

2.0

3

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:19:12 1:21:35

3.0

4

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:18:09 1:24:24

4.0

5

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:19:11 1:24:44

5.0

6

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:18:57 1:25:16

6.0

7

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:24:14 1:27:36

7.0

8

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

1:49:13 1:44:51

8.0

9

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

9

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

9

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

9

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

9

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 4 for Fleet = LYS I
  Date:2/6
Start:LYS I  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:54:44 2:06:12

1.0

2

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:52:21 2:08:05

2.0

3

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1:43:34 2:09:28

3.0

4

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

1:42:20 2:09:58

4.0

5

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

1:56:31 2:10:30

5.0

6

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:53:56 2:17:52

6.0

7

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

DNC  

22.0

7

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

7

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

7

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

7

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

7

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

7

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

7

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

7

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 4 for Fleet = Express
  Date:2/6
Start:Express  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

5  

5.0

6

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 5

Segl. 5 for Fleet = LYS II
  Date:9/6
Start:LYS II  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:11:41 1:17:25

1.0

2

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:12:51 1:18:41

2.0

3

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:19:27 1:21:50

3.0

4

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

1:16:15 1:22:21

4.0

5

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:16:23 1:22:30

5.0

6

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:16:31 1:22:38

6.0

7

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

1:24:05 1:26:36

7.0

8

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:23:22 1:26:42

8.0

9

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:21:52 1:27:36

9.0

10

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:21:50 1:28:23

10.0

11

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

1:44:56 1:40:44

11.0

12

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

12

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

12

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 5 for Fleet = LYS I
  Date:9/6
Start:LYS I  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:40:12 1:54:14

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1:32:14 1:55:18

2.0

3

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

1:44:55 1:57:30

3.0

4

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:40:03 2:01:04

4.0

5

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

1:44:11 2:01:54

5.0

6

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

DNC  

22.0

6

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

DNC  

22.0

6

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

6

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

6

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

6

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

6

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

6

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

6

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

6

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

6

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

6

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

6

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

6

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

6

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

6

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 5 for Fleet = Express
  Date:9/6
Start:Express  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 6

Segl. 6 for Fleet = LYS II
  Date:16/6
Start:LYS II  Wind dir:SSV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:04:02 1:09:09

1.0

2

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:06:48 1:12:09

2.0

3

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:07:11 1:12:33

3.0

4

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:11:15 1:13:23

4.0

5

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:09:43 1:15:18

5.0

6

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:09:50 1:15:25

6.0

7

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

1:10:08 1:15:45

7.0

8

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:13:36 1:16:33

8.0

9

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

1:15:51 1:18:08

9.0

10

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

1:22:01 1:22:01

10.0

11

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:18:37 1:24:07

11.0

12

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

12

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

12

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

12

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

12

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 6 for Fleet = LYS I
  Date:16/6
Start:LYS I  Wind dir:SSV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:01:00 1:09:32

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

0:56:09 1:10:11

2.0

3

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:07:03 1:13:45

3.0

4

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

1:07:47 1:15:55

4.0

5

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:05:04 1:18:44

5.0

6

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

1:06:58 1:23:02

6.0

7

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

1:11:36 1:23:46

7.0

8

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

DNC  

22.0

8

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNC  

22.0

8

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

8

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

8

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

8

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

8

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

8

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

8

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

8

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

8

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

8

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

8

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

8

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 6 for Fleet = Express
  Date:16/6
Start:Express  Wind dir:SSV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

5  

5.0

6

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 7

Segl. 7 for Fleet = LYS II
  Date:18/8
Start:LYS II  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:58:35 2:08:04

1.0

2

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

DNF  

11.0

2

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

DNF  

11.0

2

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

DNF  

11.0

2

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

DNF  

11.0

2

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNF  

11.0

2

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNF  

11.0

2

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNF  

11.0

2

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNF  

11.0

2

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNF  

11.0

11

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

DNC  

19.0

11

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

DNC  

19.0

11

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

11

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

11

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

Segl. 7 for Fleet = LYS I
  Date:18/8
Start:LYS I  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

1:41:04 2:03:18

1.0

2

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

DNF  

9.0

2

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

DNF  

9.0

2

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

DNF  

9.0

2

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

DNF  

9.0

2

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNF  

9.0

2

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNF  

9.0

2

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNF  

9.0

9

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

DNC  

22.0

9

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

9

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

9

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

9

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

9

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

9

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

9

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

9

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

9

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

9

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

9

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

9

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 7 for Fleet = Express
  Date:18/8
Start:Express  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

   

7.0

1

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

   

7.0

1

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

   

7.0

1

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

   

7.0

1

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

1  

7.0

1

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

1  

7.0

7

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

   

9.0

7

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 8

Segl. 8 for Fleet = LYS II
  Date:25/8
Start:LYS II  Wind dir:W-SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:20:21 1:26:47

1.0

2

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:20:35 1:27:02

2.0

3

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:25:06 1:27:39

3.0

4

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:23:29 1:30:10

4.0

5

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

1:24:14 1:30:58

5.0

6

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:24:33 1:31:19

6.0

7

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:28:02 1:35:05

7.0

8

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

DNC  

19.0

8

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

8

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

DNC  

19.0

8

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

8

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

8

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

8

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

8

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

8

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

8

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

8

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 8 for Fleet = LYS I
  Date:25/8
Start:LYS I  Wind dir:W-SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

1:05:12 1:19:33

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1:04:21 1:20:26

2.0

3

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:17:46 1:25:33

3.0

4

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

1:18:17 1:29:15

4.0

5

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:17:36 1:33:54

5.0

6

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

DNC  

22.0

6

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

6

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

6

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

6

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

6

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

6

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

6

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

6

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

6

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

6

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

6

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

6

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

6

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

6

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

6

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 8 for Fleet = Express
  Date:25/8
Start:Express  Wind dir:W-SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

   

9.0

4

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

   

9.0

4

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

4

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

4

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 9

Segl. 9 for Fleet = LYS II
  Date:1/9
Start:LYS II  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:03:30 1:08:35

1.0

2

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:04:11 1:09:19

2.0

3

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

1:05:33 1:10:48

3.0

4

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:09:12 1:11:17

4.0

5

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:07:31 1:12:55

5.0

6

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:11:23 1:14:14

6.0

7

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

1:08:58 1:14:29

7.0

8

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

1:09:13 1:14:45

8.0

9

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:10:12 1:15:07

9.0

10

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

1:14:25 1:16:39

10.0

11

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

1:17:30 1:17:30

11.0

12

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

1:27:57 1:30:35

12.0

13

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

13

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

13

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

13

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

13

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

13

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 9 for Fleet = LYS I
  Date:1/9
Start:LYS I  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:01:50 1:08:01

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

0:54:45 1:08:26

2.0

3

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:00:03 1:08:27

3.0

4

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

1:01:20 1:08:42

4.0

5

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

0:59:57 1:10:44

5.0

6

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

1:02:23 1:11:07

6.0

7

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

0:56:32 1:11:48

7.0

8

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

0:59:28 1:12:33

8.0

9

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:00:54 1:13:41

9.0

10

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

1:02:01 1:15:02

10.0

11

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

11

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

11

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

11

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

11

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

11

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

11

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

11

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

11

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

11

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

11

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 9 for Fleet = Express
  Date:1/9
Start:Express  Wind dir:SE
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

5  

5.0

6

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

6  

6.0

7

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

   

9.0

7

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 10

Segl. 10 for Fleet = LYS II
  Date:8/9
Start:LYS II  Course:X2525X  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

0:59:50 1:04:01

1.0

2

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

0:59:23 1:04:08

2.0

3

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:00:51 1:05:43

3.0

4

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:04:33 1:06:29

4.0

5

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:02:18 1:07:17

5.0

6

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:08:51 1:11:36

6.0

7

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

1:09:37 1:11:42

7.0

8

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

1:13:14 1:13:14

8.0

9

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

1:09:41 1:13:52

9.0

10

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

DNF  

13.0

10

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

DNF  

13.0

10

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

OCS  

13.0

13

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

DNC  

19.0

13

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

13

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

13

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

13

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

13

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 10 for Fleet = LYS I
  Date:8/9
Start:LYS I  Course:X2525X  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

0:57:47 1:03:34

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

0:51:15 1:04:04

2.0

3

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

0:57:50 1:05:56

3.0

4

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

1:00:42 1:09:12

4.0

5

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

0:57:37 1:09:43

5.0

6

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

0:57:23 1:10:00

6.0

7

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

7

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

7

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

7

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

7

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

7

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

7

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

7

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

7

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

7

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

7

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

7

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

7

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 10 for Fleet = Express
  Date:8/9
Start:Express  Course:X2525X  Wind dir:SV
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 11

Segl. 11 for Fleet = LYS II
  Date:15/9
Start:LYS II  Course:X4243X  Wind dir:N
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

1:21:35 1:28:07

1.0

2

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

1:25:46 1:28:20

2.0

3

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

1:23:45 1:30:27

3.0

4

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

1:28:39 1:31:19

4.0

5

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

1:31:37 1:31:37

5.0

6

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

1:26:15 1:33:09

6.0

7

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

1:30:15 1:33:52

7.0

8

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

1:29:08 1:36:16

8.0

9

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

1:30:45 1:37:06

9.0

10

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

1:47:34 1:50:48

10.0

11

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

11

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

11

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

11

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

11

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 11 for Fleet = LYS I
  Date:15/9
Start:LYS I  Course:X4243X  Wind dir:N
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

1:15:58 1:26:36

1.0

2

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

1:10:21 1:27:56

2.0

3

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

1:14:53 1:28:22

3.0

4

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

1:22:04 1:30:16

4.0

5

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

1:12:17 1:30:21

5.0

6

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

1:14:14 1:30:34

6.0

7

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

1:20:59 1:32:19

7.0

8

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

1:21:42 1:38:51

8.0

9

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

1:22:20 1:39:37

9.0

10

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

10

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

10

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

10

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

10

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

10

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

10

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

DNC  

22.0

10

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

DNC  

22.0

10

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

10

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

10

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

10

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 11 for Fleet = Express
  Date:15/9
Start:Express  Course:X4243X  Wind dir:N
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

5  

5.0

6

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

   

9.0

6

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Segl. 12

Segl. 12 for Fleet = LYS II
  Date:22/9
Start:LYS II  Time:1830  Course:X24X  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS II

Cumulus

434

Johan Söderberg

BKSS

1.08

0:31:25 0:33:56

1.0

2

LYS II

Cumulus

12

Jens Felldin

BKSS

1.08

0:32:14 0:34:49

2.0

3

LYS II

Maxi 77

696

Alf Härsjö

BKSS

1.03

0:34:03 0:35:04

3.0

4

LYS II

IW-31

114

Sören Lundin

BKSS

1.08

0:32:40 0:35:17

4.0

5

LYS II

Albin 78

297

Björn Danielsson

BKSS

1.03

0:34:54 0:35:57

5.0

6

LYS II

Maxi 95

201

Hasse Järnebratt

BKSS

1.07

0:33:52 0:36:14

6.0

7

LYS II

Shipman 28

4524

Mats Lindgren

BKSS

1.04

0:35:58 0:37:24

7.0

8

LYS II

Maxi 77

2206

Joakim Johansson

BKSS

1.03

0:42:36 0:43:53

8.0

9

LYS II

Cumulus

226

Bo Elfstrand

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

247

Claes Jernström

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

160

Christer Pettersson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Cumulus

269

Ola Zackrisson

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Misil I

74

Fredrick Sommerville

BKSS

0.96

DNC  

19.0

9

LYS II

Mustang Jr

59

Marcos Rudervall

BKSS

1.00

DNC  

19.0

9

LYS II

606

516

Jonas Lundberg

BKSS

1.08

DNC  

19.0

9

LYS II

Comfort 30

3775

Göran Weiler

COMF30

1.07

DNC  

19.0

9

LYS II

Beason 31

151

Urban Thoresson

SSF

1.06

DNC  

19.0

9

LYS II

Maxi 84

117

Per Nordström

BKSS

1.04

DNC  

19.0

Segl. 12 for Fleet = LYS I
  Date:22/9
Start:LYS I  Time:1836  Course:X24X  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Elapsed Corrected

Points

1

LYS I

X-99

22

Patrik Persson

BKSS

1.25

0:26:45 0:33:26

1.0

2

LYS I

Facil 30

16

Sven Gester

BKSS

1.14

0:29:55 0:34:06

2.0

3

LYS I

Compis 97

133

Carl-Johan Pihlgren

BKSS

1.10

0:31:09 0:34:16

3.0

4

LYS I

First 33.7

34

Peter Schmidt

BKSS

1.22

0:28:47 0:35:07

4.0

5

LYS I

Mani 30

103

Rolf Enegard

BKSS

1.14

0:32:46 0:37:21

5.0

6

LYS I

Dominant Race

56

Mats Lavenius

BKSS

1.14

0:33:23 0:38:03

6.0

7

LYS I

X-99

458

Jonas Liljeström

LSS

1.25

0:30:27 0:38:04

7.0

8

LYS I

X-79

429

Richard Domack

BKSS

1.11

0:34:22 0:38:09

8.0

9

LYS I

Mani 36

6242

Jan Olsson

BKSS

1.21

0:31:41 0:38:20

9.0

10

LYS I

Maxi Racer

23

Mats Johansson

HSS

1.12

DNC  

22.0

10

LYS I

Hansson 31

18

Torbjörn Åkesson

BKSS

1.21

DNC  

22.0

10

LYS I

Elan 31

140

Fredrik Sundberg

BKSS

1.17

DNC  

22.0

10

LYS I

Omega 42

165

Leif Kågebäck

BKSS

1.24

DNC  

22.0

10

LYS I

Dominant Race

102

Niklas Öberg

BKSS

1.18

DNC  

22.0

10

LYS I

JOD 35

69

Johan Bärring

HjBK

1.27

DNC  

22.0

10

LYS I

Mani 32

207

Hans Granhed

BKSS

1.22

DNC  

22.0

10

LYS I

Comfortina 38

91

Dan Krabbe

BKSS

1.25

DNC  

22.0

10

LYS I

Maxi Racer

414

Carl-Peter Carlsson

BKSS

1.12

DNC  

22.0

10

LYS I

Smaragd

167

Carl Lind

BKSS

1.19

DNC  

22.0

10

LYS I

First 31.7

641

Jonas Kjellberg

BKSS

1.19

DNC  

22.0

10

LYS I

X-95

138

Daniel Karlsson

BKSS

1.14

DNC  

22.0

Segl. 12 for Fleet = Express
  Date:22/9
Start:Express  Course:X24X  Wind dir:S
Plats

Fleet

Båttyp

Segelnr

Rorsman

Klubb

LYS

Place  

Points

1

Express

Express

230

Anders Vadman

BKSS

1.11

1  

1.0

2

Express

Express

780

Johan Burlin

BKSS

1.11

2  

2.0

3

Express

Express

147

Odd Magnusson

BKSS

1.11

3  

3.0

4

Express

Express

880

Frank Huth

BKSS

1.11

4  

4.0

5

Express

Express

729

Thomas Andersson

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

69

Lars Forsell

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

102

Mats Halén

BKSS

1.11

   

9.0

5

Express

Express

1018

Leif Tedenstig

BKSS

1.11

   

9.0

Sailwave Scoring Software 1.87
www.sailwave.com

www.bkss.se


© Copyright 1997-2009, Björlanda Kile Segelsällskap

Senast uppdaterad 2010-03-13.

webmaster@bkss.se