event burgee venue burgee

Jollefighten - Svenska Sjö Cup N - 2008

Björlanda kile SS

Slutresultat

Contents

505 Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:3, Scoring system:Default scoring system
Plats Klass Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb R1
 
R2
 
R3
 
Total
1 505 505   8787 Lars Bjerke Tore Reinhold BKSS 1 3 1 5.0
2 505 505   7667 Sven Flood Jan Pettersson BKSS 2 2 2 6.0
3 505 505 Lady Gruno 787 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 3 1 3 7.0

RS Tera Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:10, Scoring system:Default scoring system
Plats Klass Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb R1
 
R2
 
R3
 
Total
1 RS Tera     384 David Axen   SSKA 1 1 1 3.0
2 RS Tera     961 John Glimåker   BKSS 2 2 2 6.0
3 RS Tera     603 Elsa Hansen   LjSS 3 4 3 10.0
4 RS Tera   Team Kanicha 906 Kanicha Ekdahl   BKSS 4 6 4 14.0
5 RS Tera     968 David Mörck   BKSS 6 3 6 15.0
6 RS Tera     962 Anna Thorell   BKSS 5 5 5 15.0
7 RS Tera     965 Markus Hansson   BKSS 7 7 7 21.0
8 RS Tera     908 Paulina Baekke   BKSS 9 8 8 25.0
9 RS Tera     354 Julia Gunnarson   LjSS 8 9 9 26.0
10 RS Tera     866 Julia Dellnäs   BKSS DNF DNS DNS 33.0

Optimist Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:5, Scoring system:Default scoring system
Plats Klass Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb R1
 
R2
 
R3
 
Total
1 Optimist     3747 Erika Larsson   STSS 1 2 1 4.0
2 Optimist     2311 Felicia Kantling   STSS 2 3 2 7.0
3 Optimist     4120 Markus Nilsson   STSS 4 1 4 9.0
4 Optimist     4155 Viktor Thorsson   STSS 3 4 3 10.0
5 Optimist     23200 Viktoria Reinhold   BKSS DNS DNS DNS 18.0

RS Feva Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:6, Scoring system:Default scoring system
Plats Klass Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb R1
 
R2
 
R3
 
Total
1 RS Feva     2855 Elly Andersson Moa Glimåker BKSS 1 3 1 5.0
2 RS Feva     2838 John Eriksson Lisa Eriksson BKSS 3 1 2 6.0
3 RS Feva   Tryggve 2902 Elin Johansson Malin Roth BKSS 2 5 4 11.0
4 RS Feva     2859 Johan Olsson David Thorell BKSS 4 6 3 13.0
5 RS Feva     2760 Dennis Fonseca Karlsson Timothy Larsson BKSS 6 2 6 14.0
6 RS Feva     2234 Ludwig Kolmberger Felix Adolfsson BKSS 5 4 5 14.0

RS Vision Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:5, Scoring system:Default scoring system
Plats Klass Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb R1
 
R2
 
R3
 
Total
1 RS Vision RS Vision   476 Oskar Lyckegård John Nykvist BKSS 1 1 1 3.0
2 RS Vision RS Vision   714 Titus Ovik Martin Ovik SSKA 2 4 2 8.0
3 RS Vision RS Vision   436 Henrik Sillén David Sillén BKSS 3 2 3 8.0
4 RS Vision RS Vision   100 Axel Johansson Martin Johansson SSKA DNF 3 5 14.0
5 RS Vision RS Vision   709 Christer Båth Andeas Landahl GKSS DSQ 5 4 15.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area6
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did nto start11
DSQDisqualification6

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 8
www.sailwave.com