event burgee venue burgee

Oset Race - Yking Cup M - 2008

Björlanda Kile Segelsällskap

Slutresultat

R1 - Klass A Klass

Start:Klass A, Finishes:Finish time, Time:10.05
Rank Klass Båtnamn Båttyp Segelnr Rorsman Klubb LYS Elapsed Corrected Totalt
1 Klass A Cluring Maxi 77 696 Härsjö Kling Eriksson BKSS 1.03 5.12.17 5.21.39 1.0
2 Klass A Akvileja Accent 256 Johan Lindstedt Slören 1.03 5.18.57 5.28.31 2.0
3 Klass A Carma H-båt 184 Magnus Gillgren BKSS 1.07 5.14.14 5.36.14 3.0
4 Klass A Rödbettan Albin 78 Cirrus 297 Björn Danielsen BKSS 1.03 5.28.24 5.38.15 4.0
5 Klass A Spättan Maxi 77 2206 Joakim Johansson BKSS 1.03 5.36.00 5.46.05 5.0
6 Klass A Hulda Maxi 77 803 Magnus Lindquist BKSS 1.03 5.51.30 6.02.03 6.0
7 Klass A Strecket Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.09 DNC   8.0

R1 - Klass B Klass

Start:Klass B, Finishes:Finish time, Time:10.12
Rank Klass Båtnamn Båttyp Segelnr Rorsman Klubb LYS Elapsed Corrected Totalt
1 Klass B Kockelemock RS Elite 42 Björn Gerstädt VSS 1.15 4.25.38 5.05.29 1.0
2 Klass B Blanche First 33.7 djup köl 34 Peter Schmidt BKSS 1.22 4.13.40 5.09.28 2.0
3 Klass B Vera Smaragd 168 Per Wretlind LSS 1.17 4.36.23 5.23.22 3.0
4 Klass B Hebehama Maxi 999 137 Bertil Rohlén BKSS 1.15 4.50.19 5.33.52 4.0
5 Klass B Ragnarrök af Paternoster J/80 311 Henrik Ängermark KSSS 1.21 4.41.44 5.40.54 5.0
6 Klass B Out Of Space J/80 200 Henrik Holm BKSS 1.21 4.42.15 5.41.31 6.0
7 Klass B Saturn Dehler 29 grund köl 10886 Claes Brandt BKSS 1.16 4.54.38 5.41.46 7.0
8 Klass B Never to late Soling 224 Pontus Berglund BKSS 1.14 DNC   9.0

R1 - Klass C Klass

Start:Klass C, Finishes:Finish time, Time:10.19
Rank Klass Båtnamn Båttyp Segelnr Rorsman Klubb LYS Elapsed Corrected Totalt
1 Klass C Stino X-99 22 Patrik Persson BKSS 1.25 4.03.11 5.03.59 1.0
2 Klass C CAPIO Salona 37 52 Martin Nilsson HJBK 1.31 3.52.40 5.04.48 2.0
3 Klass C Exilia X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.25 4.04.04 5.05.05 3.0
4 Klass C Onico Dufour 40 HR 523 Björn Hanssen KSSS 1.31 3.58.15 5.12.06 4.0
5 Klass C   X-35 47 Hans Granhed LSS 1.34 3.53.52 5.13.23 5.0
6 Klass C Blur J/109 326 Peter Gustafsson GKSS 1.30 4.02.53 5.15.45 6.0
7 Klass C Inxstase X-99 31 Gunnar Höglind LSSG 1.25 4.12.45 5.15.56 7.0
8 Klass C Kattaja X-99 458 Jonas Liljeström LSS 1.25 4.13.14 5.16.33 8.0
9 Klass C Chanty Arcona 370 30 Ulf Nordqvist BKSS 1.30 4.06.48 5.20.50 9.0
10 Klass C Aero Mumm 36 14293 Roger Ahlkvist GKSS 1.36 3.57.35 5.23.07 10.0
11 Klass C Sjöglans Dehler 39 SQ 10039 Sture Smith SSSS 1.34 4.02.03 5.24.21 11.0
12 Klass C Surfer Girl First 36.7 350 Tomas Wängberg GKSS 1.29 4.14.01 5.27.41 12.0
13 Klass C Obelix X-99 163 Jörgen Rangenstedt LDSS 1.25 4.37.33 5.46.56 13.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com