event burgee venue burgee

Sista Chansen - Yking Cup M - 2008

Björlanda Kile SS

Slutresultat

Resultatlista uppdelat på Klass A-C finner du längre ner:

 

R1

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:35, Scoring system:Default scoring system
Fleet Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb LYS R1
Klass B Express regatta.nu 2010 Arne K Larssen Carl Peter Carlsson, Mattias Mellström GKSS 1.11 1.0
Klass A Cumulus Patagonia 269 Ola Zachrisson Kaj Stenlöf, Urban Bergquist BKSS 1.09 2.0
Klass C X-99 Stino 22 Patrik Persson Staffan Petersson, Jan Petersson, Daniel Hedberg, Kaj Ericsson, Jan Ernfjord BKSS 1.25 3.0
Klass C Salona 37 Capio 52 Martin Nilsson   HJBK 1.32 4.0
Klass A IW 31 Havskum 114 Sören Lundin   BKSS 1.08 5.0
Klass A Maxi 77 Cluring 696 Härsjö Kling Eriksson Alf Härsjö Kjell Kling Per-Erik Eriksson BKSS 1.03 6.0
Klass B RS Elite Kockelemock 42 Björn Gerstädt   VSS 1.15 7.0
Klass B First 31.7 HR Trindy 641 Jonas Kjellberg   LESS 1.19 8.0
Klass C Dufour 40 HR Onico 523 Torbjörn Åkesson   BKSS 1.31 9.0
Klass C Luffe 40.04 Josephine 4004 Gunnar Ödman Ja TJSS 1.35 10.0
Klass C First 36.7 Surfer Girl 350 Tomas Wängberg   GKSS 1.29 11.0
Klass C Arcona 370 Chanty 30 Ulf Nordqvist Tore Vadman, Anders Vadman, Thomas Nilsson, Marcus Andersson, Mikael Karlsson, Peter Nordstrand BKSS 1.30 12.0
Klass B First 33.7 djup köl Blanche 34 Peter Schmidt   BKSS 1.22 13.0
Klass B Smaragd Cruiser Vera 168 Per Wretlind Niklas Jarfält, Kalle Fredriksson, Jenny Grentzelius LDSS 1.17 14.0
Klass B Express Spjutet 146 Malcolm Resare Jernström, Karhunen, Dahlman BKSS 1.11 15.0
Klass A Nordisk Folkbåt Xantippa 830 Göran Börjesson Pontus Forsberg, Pär Björfjäll BKSS 0.97 16.0
Klass A Albin 78 Cirrus Rödbettan 297 Björn Danielsen Anders Pihl, Magnus Jonasson BKSS 1.03 17.0
Klass C Mumm 36 AERO 14293 Roger Ahlqvist Micke, Mattias, Ellen, Andreas, Peter GKSS 1.36 18.0
Klass B X-79 Xena DEN251 Richard Domack Neil Gregory, Elisabeth Molin SSS 1.14 19.0
Klass B Maxi 999 Hebehama 137 Bertil Rohlén   BKSS 1.15 20.0
Klass A Maxi 77 Spättan 2206 Joakim Johansson Patrik Johansson, Lars Fahlgren BKSS 1.03 21.0
Klass C X-332 Monkey Business GBR 6797T Urban Edvardsson Johan Erik Edvardsson BKSS 1.24 22.0
Klass B X-79 Kaxan 55 Pär-Anton Westbom Mattias Eriksson, Markus Wendin, Hans Melin XSS 1.14 23.0
Klass A Accent Akvileja 256 Johan Lindstedt Börje Lindstedt, Mattias Lindstedt BKSS 1.03 24.0
Klass A C55   201 Tore Larsson   BKSS 1.04 25.0
Klass B J/80 Out of Space 200 Henrik Holm   BKSS 1.21 26.0
Klass A H-båt Carma 583 Magnus Gillgren Carina Arvidsson, Lasse Hansson BKSS 1.07 27.0
Klass A Maxi 77 Hulda 803 Magnus Lindquist Ja BKSS 1.03 28.0
Klass B J/80 Wilda 632 Lennart Floberg   BKSS 1.21 29.0
Klass A 4mR Jenny 10 Anders Ryberg Emelie Ernebark XSS 0.90 30.0
Klass C X-99 Kattaja 458 Jonas Liljeström Johan Bergqvist, Per Osvalds, Åsa Marbe, Linus Martinsson, Ingela Sunnergren, Lars Axelsson LDSS 1.25 DSQ
Klass C X-99 eXilia.se 532 Carl-Johan Pihlgren   BKSS 1.25 DNS
Klass B Dehler 29 grund köl Saturn 10886 Claes Brandt   BKSS 1.16 DNC
Klass C X-35 ManiXen 47 Jonas Granhed   LSS 1.34 DNC
Klass A Drake Mathilda 249 Jerry Burman Caroline Averius, Daniel Nilsson GKSS 1.07 DNC

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area36
DNSCame to the start area but did nto start33
DSQDisqualification33

 


 

Inofficiell resultatlista korrigerat på seglad tid

OBS! Denna lista är bara för att kunna se hur det gått om man seglat ren LYS.
Man kan konstatera att det blev ganska rättvist i även år, det är inga stora skillnader mellan SYL- och LYS-resultaten. Det skiljer bara några platser upp eller ner, åtminstone på topp 8, därefter är det lite större hopp hos några seglare.

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Fleet Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected Totalt
Klass B Express regatta.nu 2010 Arne K Larssen Carl Peter Carlsson, Mattias Mellström GKSS 1.11 113450 142145 2:46:55 3:05:17 1.0
Klass A Cumulus Patagonia 269 Ola Zachrisson Kaj Stenlöf, Urban Bergquist BKSS 1.09 113210 142340 2:51:30 3:06:56 2.0
Klass A IW 31 Havskum 114 Sören Lundin   BKSS 1.08 113048 142652 2:56:04 3:10:09 3.0
Klass A Maxi 77 Cluring 696 Härsjö Kling Eriksson Alf Härsjö Kjell Kling Per-Erik Eriksson BKSS 1.03 112334 142918 3:05:44 3:11:18 4.0
Klass C X-99 Stino 22 Patrik Persson Staffan Petersson, Jan Petersson, Daniel Hedberg, Kaj Ericsson, Jan Ernfjord BKSS 1.25 115106 142504 2:33:58 3:12:28 5.0
Klass C Salona 37 Capio 52 Martin Nilsson   HJBK 1.32 115756 142546 2:27:50 3:15:08 6.0
Klass B RS Elite Kockelemock 42 Björn Gerstädt   VSS 1.15 113953 143156 2:52:03 3:17:51 7.0
Klass B First 31.7 HR Trindy 641 Jonas Kjellberg   LESS 1.19 114436 143243 2:48:07 3:20:04 8.0
Klass A Nordisk Folkbåt Xantippa 830 Göran Börjesson Pontus Forsberg, Pär Björfjäll BKSS 0.97 111353 144122 3:27:29 3:21:16 9.0
Klass B Express Spjutet 146 Malcolm Resare Jernström, Karhunen, Dahlman BKSS 1.11 113450 143623 3:01:33 3:21:31 10.0
Klass B Smaragd Cruiser Vera 168 Per Wretlind Niklas Jarfält, Kalle Fredriksson, Jenny Grentzelius LDSS 1.17 114217 143621 2:54:04 3:23:39 11.0
Klass A Albin 78 Cirrus Rödbettan 297 Björn Danielsen Anders Pihl, Magnus Jonasson BKSS 1.03 112334 144157 3:18:23 3:24:20 12.0
Klass B First 33.7 djup köl Blanche 34 Peter Schmidt   BKSS 1.22 114755 143550 2:47:55 3:24:52 13.0
Klass C First 36.7 Surfer Girl 350 Tomas Wängberg   GKSS 1.29 115505 143408 2:39:03 3:25:10 14.0
Klass C Dufour 40 HR Onico 523 Torbjörn Åkesson   BKSS 1.31 115700 143338 2:36:38 3:25:11 15.0
Klass C Arcona 370 Chanty 30 Ulf Nordqvist Tore Vadman, Anders Vadman, Thomas Nilsson, Marcus Andersson, Mikael Karlsson, Peter Nordstrand BKSS 1.30 115603 143411 2:38:08 3:25:34 16.0
Klass C Luffe 40.04 Josephine 4004 Gunnar Ödman Ja TJSS 1.35 120039 143330 2:32:51 3:26:21 17.0
Klass A Maxi 77 Spättan 2206 Joakim Johansson Patrik Johansson, Lars Fahlgren BKSS 1.03 112334 144440 3:21:06 3:27:08 18.0
Klass A Accent Akvileja 256 Johan Lindstedt Börje Lindstedt, Mattias Lindstedt BKSS 1.03 112334 144637 3:23:03 3:29:08 19.0
Klass B X-79 Xena DEN251 Richard Domack Neil Gregory, Elisabeth Molin SSS 1.14 113839 144303 3:04:24 3:30:13 20.0
Klass B Maxi 999 Hebehama 137 Bertil Rohlén   BKSS 1.15 113953 144428 3:04:35 3:32:16 21.0
Klass A 4mR Jenny 10 Anders Ryberg Emelie Ernebark XSS 0.90 110058 145657 3:55:59 3:32:23 22.0
Klass B X-79 Kaxan 55 Pär-Anton Westbom Mattias Eriksson, Markus Wendin, Hans Melin XSS 1.14 113839 144526 3:06:47 3:32:56 23.0
Klass A C55   201 Tore Larsson   BKSS 1.04 112504 145030 3:25:26 3:33:39 24.0
Klass A Maxi 77 Hulda 803 Magnus Lindquist Ja BKSS 1.03 112334 145326 3:29:52 3:36:10 25.0
Klass C X-332 Monkey Business GBR 6797T Urban Edvardsson Johan Erik Edvardsson BKSS 1.24 115003 144501 2:54:58 3:36:58 26.0
Klass A H-båt Carma 583 Magnus Gillgren Carina Arvidsson, Lasse Hansson BKSS 1.07 112924 145251 3:23:27 3:37:41 27.0
Klass C Mumm 36 AERO 14293 Roger Ahlqvist Micke, Mattias, Ellen, Andreas, Peter GKSS 1.36 120131 144216 2:40:45 3:38:37 28.0
Klass B J/80 Out of Space 200 Henrik Holm   BKSS 1.21 114650 145117 3:04:27 3:43:11 29.0
Klass B J/80 Wilda 632 Lennart Floberg   BKSS 1.21 114650 145357 3:07:07 3:46:25 30.0
Klass C X-99 eXilia.se 532 Carl-Johan Pihlgren   BKSS 1.25     DNS   33.0
Klass C X-99 Kattaja 458 Jonas Liljeström Johan Bergqvist, Per Osvalds, Åsa Marbe, Linus Martinsson, Ingela Sunnergren, Lars Axelsson LDSS 1.25 115106 143147 DSQ   33.0
Klass A Drake Mathilda 249 Jerry Burman Caroline Averius, Daniel Nilsson GKSS 1.07     DNC   36.0
Klass B Dehler 29 grund köl Saturn 10886 Claes Brandt   BKSS 1.16     DNC   36.0
Klass C X-35 ManiXen 47 Jonas Granhed   LSS 1.34     DNC   36.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 36
DNS Came to the start area but did nto start 33
DSQ Disqualification 33

 


 

Resultatlista uppdelat på Klass A-C

Slutresultat

Klass A Fleet

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:12, Scoring system:Default scoring system
Fleet Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb LYS R1
Klass A Cumulus Patagonia 269 Ola Zachrisson Kaj Stenlöf, Urban Bergquist BKSS 1.09 1.0
Klass A IW 31 Havskum 114 Sören Lundin   BKSS 1.08 2.0
Klass A Maxi 77 Cluring 696 Härsjö Kling Eriksson Alf Härsjö Kjell Kling Per-Erik Eriksson BKSS 1.03 3.0
Klass A Nordisk Folkbåt Xantippa 830 Göran Börjesson Pontus Forsberg, Pär Björfjäll BKSS 0.97 4.0
Klass A Albin 78 Cirrus Rödbettan 297 Björn Danielsen Anders Pihl, Magnus Jonasson BKSS 1.03 5.0
Klass A Maxi 77 Spättan 2206 Joakim Johansson Patrik Johansson, Lars Fahlgren BKSS 1.03 6.0
Klass A Accent Akvileja 256 Johan Lindstedt Börje Lindstedt, Mattias Lindstedt BKSS 1.03 7.0
Klass A C55   201 Tore Larsson   BKSS 1.04 8.0
Klass A H-båt Carma 583 Magnus Gillgren Carina Arvidsson, Lasse Hansson BKSS 1.07 9.0
Klass A Maxi 77 Hulda 803 Magnus Lindquist Ja BKSS 1.03 10.0
Klass A 4mR Jenny 10 Anders Ryberg Emelie Ernebark XSS 0.90 11.0
Klass A Drake Mathilda 249 Jerry Burman Caroline Averius, Daniel Nilsson GKSS 1.07 DNC

Klass B Fleet

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:12, Scoring system:Default scoring system
Fleet Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb LYS R1
Klass B Express regatta.nu 2010 Arne K Larssen Carl Peter Carlsson, Mattias Mellström GKSS 1.11 1.0
Klass B RS Elite Kockelemock 42 Björn Gerstädt   VSS 1.15 2.0
Klass B First 31.7 HR Trindy 641 Jonas Kjellberg   LESS 1.19 3.0
Klass B First 33.7 djup köl Blanche 34 Peter Schmidt   BKSS 1.22 4.0
Klass B Smaragd Cruiser Vera 168 Per Wretlind Niklas Jarfält, Kalle Fredriksson, Jenny Grentzelius LDSS 1.17 5.0
Klass B Express Spjutet 146 Malcolm Resare Jernström, Karhunen, Dahlman BKSS 1.11 6.0
Klass B X-79 Xena DEN251 Richard Domack Neil Gregory, Elisabeth Molin SSS 1.14 7.0
Klass B Maxi 999 Hebehama 137 Bertil Rohlén   BKSS 1.15 8.0
Klass B X-79 Kaxan 55 Pär-Anton Westbom Mattias Eriksson, Markus Wendin, Hans Melin XSS 1.14 9.0
Klass B J/80 Out of Space 200 Henrik Holm   BKSS 1.21 10.0
Klass B J/80 Wilda 632 Lennart Floberg   BKSS 1.21 11.0
Klass B Dehler 29 grund köl Saturn 10886 Claes Brandt   BKSS 1.16 DNC

Klass C Fleet

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:11, Scoring system:Default scoring system
Fleet Båttyp Båtnamn Segelnr Rorsman Besättning Klubb LYS R1
Klass C X-99 Stino 22 Patrik Persson Staffan Petersson, Jan Petersson, Daniel Hedberg, Kaj Ericsson, Jan Ernfjord BKSS 1.25 1.0
Klass C Salona 37 Capio 52 Martin Nilsson   HJBK 1.32 2.0
Klass C Dufour 40 HR Onico 523 Torbjörn Åkesson   BKSS 1.31 3.0
Klass C Luffe 40.04 Josephine 4004 Gunnar Ödman Ja TJSS 1.35 4.0
Klass C First 36.7 Surfer Girl 350 Tomas Wängberg   GKSS 1.29 5.0
Klass C Arcona 370 Chanty 30 Ulf Nordqvist Tore Vadman, Anders Vadman, Thomas Nilsson, Marcus Andersson, Mikael Karlsson, Peter Nordstrand BKSS 1.30 6.0
Klass C Mumm 36 AERO 14293 Roger Ahlqvist Micke, Mattias, Ellen, Andreas, Peter GKSS 1.36 7.0
Klass C X-332 Monkey Business GBR 6797T Urban Edvardsson Johan Erik Edvardsson BKSS 1.24 8.0
Klass C X-99 eXilia.se 532 Carl-Johan Pihlgren   BKSS 1.25 DNS
Klass C X-99 Kattaja 458 Jonas Liljeström Johan Bergqvist, Per Osvalds, Åsa Marbe, Linus Martinsson, Ingela Sunnergren, Lars Axelsson LDSS 1.25 DSQ
Klass C X-35 ManiXen 47 Jonas Granhed   LSS 1.34 DNC

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNS Came to the start area but did nto start 11
DSQ Disqualification 11

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 8
www.sailwave.com