event burgee venue burgee

Tjörn Runt 2009

Björlanda Kile Segelsällskap

Resultat för våra BKSS-seglare i Tjörn Runt 2009

 

Plac. i BKSS Plac. i
TR
Plac. i
grupp
Start
grupp 
Segelnr. Båtnamn Båttyp Skeppare Segel
klubb
Seglad tid LYS Utr. Dam/
Familj
Korrigerad Kod
1 22 5 11 SWE 830 Xantippa Nordisk Folkbåt  Göran Börjesson BKSS 05:06:18 0,97 ---   04:57:06  
2 33 2 9 SWE 507 Stjärna IF  Fredrik Hansson BKSS 04:53:10 1,02 S--   04:59:01  
3 38 7 5 SWE 34 BLANCHE First 33.7 djup köl Peter Schmidt BKSS 04:06:01 1,22 SGV   05:00:08  
4 39 2 8 SWE 434 Fråga Lundh! Cumulus  Johan Söderberg BKSS 04:35:46 1,09 S-V   05:00:35  
5 52 6 4 SWE 22 Stino X-99  Patrik Persson BKSS 04:01:57 1,25 S-V   05:02:26  
6 57 9 7 SWE 230 Tripnet Express  Anders Vadman BKSS 04:30:20 1,12 S--   05:02:46  
7 67 7 10 SWE 2206 Spättan Maxi 77  Joakim Johansson BKSS 04:56:08 1,03 S--   05:05:01  
8 74 9 4 SWE 532 eXilia.se X-99  Carl-Johan Pihlgren BKSS 04:04:51 1,25 S-V   05:06:03  
9 77 9 10 SWE 457 Blå Tåget Maxi 77  Alf Nils Per-Erik H BKSS 04:57:38 1,03 S--   05:06:33  
10 80 5 8 SWE 269 Patagonia Cumulus  Olof Zachrisson BKSS 04:41:33 1,09 S-V   05:06:53  
11 159 23 5 SWE 9046 MIN Design 34 Kent Johannesson BKSS 04:17:52 1,23 S-V   05:17:10  
12 163 11 6 SWE 8702   Albin Stratus  Rene Rudervall BKSS 04:31:28 1,17 S-V   05:17:36  
13 168 8 8 SWE 12 Teamster Cumulus  Magnus Fredriksson BKSS 04:51:45 1,09 S-V   05:18:00  
14 169 20 10 S 4524 Felicia Shipman 28  Mats Lindgren BKSS 05:05:50 1,04 S-V   05:18:04  
15 183 24 10 SWE 393 Pepita Albin 78 Cirrus  Anders Hellman BKSS 05:10:08 1,03 S-V   05:19:26  
16 219 30 7 SWE 170 Online X-79  Olof Ekdahl BKSS 04:42:58 1,14 S--  F 05:22:34  
17 225 21 6 SWE 137 Hebehama Maxi 999  Bertil Rohlén BKSS 04:41:07 1,15 SGV   05:23:17  
18 230 30 10 SWE 803 Hulda Maxi 77  Magnus Lindquist BKSS 05:14:35 1,03 S--   05:24:01  
19 239 32 10 S 110 Christina Empress  Ralph Brocker BKSS 05:18:55 1,02 -GV   05:25:17  
20 267 38 10 S 231 Sara HR 26  Fredrik Emanuelsson BKSS 05:31:26 0,99 -GV   05:28:07  
21 277 36 7 SWE 200 Out Of Space J/80  Henrik Holm BKSS 04:32:21 1,21 -G-   05:29:32  
22 278 33 4 SWE 165 Pierina Omega 42  Leif Kågebäck BKSS 04:23:41 1,25 S-V   05:29:36  
23 297 40 7 S 519 Elna Express  Jonas Emanuelsson BKSS 04:55:39 1,12 S--   05:31:07  
24 308 41 7 SWE 172 Steve McQueen Express  Andreas Simfors BKSS 04:56:24 1,12 S--   05:31:58  
25 312 31 6 S 59 Aura Maris Omega 30  Sonny Oskarsson BKSS 04:51:26 1,14 SGV   05:32:14  
26 336 46 7 SWE 320 Xplorer Express  Marcus Andersson BKSS 04:59:57 1,12 S--   05:35:56  
27 341 38 6 S 246 HAJH LAIF Scanmar 33  Hans Gustavsson BKSS 04:57:45 1,13 S-V   05:36:27  
28 342 39 6 SWE 10886 SATURN Dehler 29 Grund köl Claes Brandt BKSS 04:50:04 1,16 SGV   05:36:28  
29 354 35 8 SWE 288 Torfvan Najad 34 HR  Anders Bernhardsso BKSS 05:19:36 1,06 SGV  F 05:38:46  
30 369 50 7 SWE 632 Wilda J/80  Lennart Floberg BKSS 04:43:03 1,21 -G-   05:42:29  
31 401 45 5 SWE 219 Julle Mani 32  Benkt Nilsson BKSS 04:47:17 1,21 SGV   05:47:36  
32 420 54 10 S 179 Alma Ohlson 8:8  Sven-Erik Köllerstr BKSS 05:43:24 1,03 -GV   05:53:42  
33 432 46 9 SWE 25 Dominique Dominant 78  Jan-Eric Wilhelmsen BKSS 05:40:26 1,06 SG-   06:00:51  
34 437 45 4 SWE 192 majolo Scanner 391  Bengt Börjesson BKSS 04:51:30 1,25 SGV   06:04:22  
    7 SWE 56 Cheese Dominant Race  Albert Lawenius BKSS 96:00:00 1,14 SG-   96:00:00 DNF
    10 SWE 1644 Tösabiten Maxi 77  Mikel Nilsson BKSS 96:00:00 1,00 ---   96:00:00 DNC