event burgee venue burgee

Stora Oset Race - Liros SRS Cup Syd och West Side Cup 2010

Björlanda Kile Segelsällskap

Slutresultat

R1 - SRS Klass - 15/5 at 10.05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1036
Klass Båttyp Segelnr Ansv. ombord Båtnamn Klubb SRS Elapsed Corrected Points
SRS J/109 326 Peter Gustafsson Blur GKSS 1.30 3:34:54 4:39:22 1.0
SRS X-99 22 Patrik Persson Stino BKSS 1.25 3:47:25 4:44:16 2.0
SRS Bavaria 38 Match 3 Mattias Wilson Draklunne GKSS 1.31 3:37:14 4:44:35 3.0
SRS Smaragd 64 Emil Sandberg Laremi LDSS 1.18 4:01:40 4:45:10 4.0
SRS FinnFlyer 36 4 Jonas Granhed Manix2 LSS 1.33 3:35:47 4:47:00 5.0
SRS Cumulus 434 Johan Söderberg Strecket BKSS 1.10 4:21:00 4:47:06 6.0
SRS Albin Alpha 17 Ulf Danielsson Sälta LESS 1.09 4:24:02 4:47:48 7.0
SRS Dufour 40 HR 523 Torbjörn Åkeson Onico BKSS 1.31 3:39:45 4:47:52 8.0
SRS Smaragd 168 Per Wretlind Vera LDSS 1.17 4:06:53 4:48:51 9.0
SRS J/80 312 Lennart Janson JESUS FOR LIFE LSS 1.19 4:03:11 4:49:23 10.0
SRS First 40.7 grund köl 521 Carl Fjällman Madam Blå HJBK 1.32 3:39:40 4:49:58 11.0
SRS X-99 532 Carl-Johan Pihlgren eXilia.se BKSS 1.25 3:52:00 4:50:00 12.0
SRS Café 28 8 Mattias Mellström Cat Noir LDSS 1.17 4:08:15 4:50:27 13.0
SRS Arcona 370 30 Ulf Nordqvist Chanty BKSS 1.29 3:45:30 4:50:54 14.0
SRS Arcona 340 21 Sebastian Christenson Lewmar Shorthand Racing LBS 1.29 3:45:43 4:51:10 15.0
SRS X-99 458 Jonas Liljeström Kattaja LDSS 1.25 3:54:34 4:53:13 16.0
SRS First 36.7 350 Tomas Wängberg Surfer Girl GKSS 1.28 3:49:41 4:54:00 17.0
SRS First 33.7 djup köl 34 Peter Schmidt BLANCHE BKSS 1.22 4:01:05 4:54:07 18.0
SRS Design 34 9046 Kent Johannesson MIN BKSS 1.23 4:00:35 4:55:55 19.0
SRS Dominant Race Special 76 Mikael Ekbrand Svalan KMS Nordön 1.16 4:15:27 4:56:19 20.0
SRS Melges 24 337 Henrik Holm $W3EE7 STSS 1.27 3:53:50 4:56:58 21.0
SRS Accent 256 Johan Lindstedt Akvileja - Lindstedt Fastighetsbyrå BKSS 1.04 4:45:57 4:57:23 22.0
SRS Mumm 36 14293 Roger Ahlqvist Aero SS Fram 1.36 3:41:00 5:00:34 23.0
SRS Maxi 999 137 Bertil Rohlén Hebehama BKSS 1.15 4:21:28 5:00:41 24.0
SRS Dehler 29 grund köl 10886 Claes Brandt Saturn BKSS 1.16 4:19:34 5:01:06 25.0
SRS Comfortina 44 38 Jonas Åhsberg Valkyria GKSS 1.37 3:40:19 5:01:50 26.0
SRS J/80 396 Peter Karlsson Ragnarök TKK 1.19 4:13:40 5:01:52 27.0
SRS Cheetah 30 1 Mikael Vesala Cheetah SSVÄ 1.29 3:54:16 5:02:12 28.0
SRS CB 66 Racer 18 Thomas Ödling WOFTAM Sigtuna BK 1.16 4:21:34 5:03:25 29.0
SRS First 40 38 Stefan Kylebäck La Veuve Noire GKSS 1.40 3:37:01 5:03:49 30.0
SRS Luffe 4004 4004 Gunnar Ödman Josephine TJSS 1.35 3:45:49 5:04:51 31.0
SRS Albin 78 Cirrus 297 Björn Danielsen Rödbettan BKSS 1.04 4:55:00 5:06:48 32.0
SRS NF 39 Calle Christenson Nefi SSF 1.10 4:52:27 5:21:42 33.0
SRS J/80 329 Magnus Wallmander Inycon LSS 1.19 4:40:39 5:33:58 34.0
SRS Omega 30 78 Hans Caspersson Lova GKSS 1.14 DNC   39.0
SRS Faurby 424 9 Niklas Strandberg Alinde STSS 1.31 DNC   39.0
SRS Albin Stratus 8702 Rene Rudervall Patagonia 2 BKSS 1.17 DNC   39.0
SRS First 35 23 Krister Gustafson Elusive JSS 1.32 DNC   39.0

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com