event burgee venue burgee

Stora Oset Race - Liros SRS Cup Syd och West Side Cup 2011

Björlanda Kile Segelsällskap

Resultatlista - Total (Korrigerad 2011 05 16)

Stora Oset 2011 - 14/5 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1005
Start: Start 2 SRS II, Finishes: Finish time, Time: 1015
Start: Start 3 ShortHanded, Finishes: Finish time, Time: 1025
Klass Båttyp Segelnr Ansv. ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS Elapsed Corrected Points
SRS I 606 SWE-243 Per-Erik Johansson Anett Sjöö Sjöstjärnan Hjbk 1.03 3:57:35 4:04:43 1.0
SRS I Dominant Race 76 Mikael Ekbrand Fredrik Ekbrand, David Lavenius, Albert Lavenius Magda KMS Nordön 1.17 3:37:34 4:14:33 2.0
SRS II J/109 326 Peter Gustafsson   Blur Viken-Ägir 1.30 3:15:55 4:14:42 3.0
SRS II Salona 37 104 Martin Nilsson   feelgood HJBK 1.33 3:13:02 4:16:44 4.0
SRS I Cumulus 434 Johan Söderberg Pelle, Johan Strecket BKSS 1.10 3:54:50 4:18:19 5.0
SRS I Omega 30 78 Hans Caspersson Joakim o Lena Axelsson, Kent Holtzner, Fredrik Eliasson Lova BKSS 1.14 3:46:52 4:18:38 6.0
SRS II First 40 38 Stefan Kylebäck   La Veuve Noire GKSS 1.393 3:06:31 4:19:49 7.0
SRS II Bavaria 38 Match 3 Mattias Wilson   Draklunne GKSS 1.31 3:18:55 4:20:35 8.0
SRS II Finn Flyer 36 4 Jonas Granhed Malin, Helena, Marcus, Ulf, Magnus, Göran ManiX2 GKSS 1.34 3:14:38 4:20:49 9.0
SRS I Albin Alpha 17 Ulf Danielsson Magnus Andren. Peter Helmroth Sälta LESS 1.10 3:57:31 4:21:16 10.0
SRS II First Class 10 10 Lars-Bertil Gustafsson   Cayenne Tern TÄBS 1.25 3:30:11 4:22:44 11.0
SRS II X-99 532 Carl-Johan Pihlgren Björn, Patrik, Jonas, Kristoffer, Oskar eXilia.se BKSS 1.26 3:29:20 4:23:46 12.0
SRS II First 33.7 djup köl 34 Peter Schmidt Fredrik,Patrik,Mats + + Blanche BKSS 1.22 3:36:28 4:24:05 13.0
SRS II Arcona 370 30 Ulf Nordqvist Tore+Anders Vadman, Mikael Karlsson Chanty BKSS 1.29 3:24:55 4:24:21 14.0
SRS II Faurby424 9 Niklas Strandberg Ola Stensby, Kenny Bergqvist + ev någon mer. Alinde STSS 1.30 3:24:00 4:25:12 15.0
Shorthanded Maxi Racer 232 David Selvert   Eldvatten BKSS 1.12 3:57:15 4:25:43 16.0
SRS I W30 Kompromiss 60 Ola Magnusson Andreas Larsson Minandra BKSS 1.06 4:11:04 4:26:08 17.0
SRS II Dufour 40 LR 523 Torbjörn Åkeson Fredrik Tomas Christoffer Börje Mikael Kenneth Daniel Onico BKSS 1.32 3:22:36 4:27:26 18.0
SRS II J/97 SWE 215 Lennart Janson Ulf Jacobsson, Ingmar Alexandersson, Bertil Bilén, Johan Åström, Lars Yngfors JESUS FOR LIFE LDSS 1.25 3:35:00 4:28:45 19.0
SRS I Compis 28 89 Staffan Cederlöf   STSS 1.06 4:13:42 4:28:55 20.0
SRS II First 35 standardköl 23 Krister Gustafson 6 st Elusive JSS 1.30 3:27:54 4:30:16 21.0
SRS I Accent 256 Johan Lindstedt   Akvileja BKSS 1.04 4:20:25 4:30:50 22.0
SRS II Luffe 4004 (Seglade på 2010 års mätbrev) 4004 Gunnar Ödman Hoppas på det! Josephine GYC 1.35 3:21:18 4:31:45 23.0
SRS I Albin 78 Cirrus 297 Björn Danielsen Anders Pihl, Magnus Jonasson Rödbettan BKSS 1.04 4:21:27 4:31:54 24.0
SRS II Farr 30 SWE 18334 Peter Lundgren Succe Sailracing Motives STSS 1.35 3:21:30 4:32:02 25.0
SRS II First 36.7 350 Tomas Wängberg   Surfer Girl GKSS 1.28 3:32:40 4:32:13 26.0
Shorthanded First 31.7 HR 641 Jonas Kjellberg Urban Edvardsson Trindy Lerums SS 1.20 3:47:34 4:33:05 27.0
Shorthanded Smaragd 168 Per Wretlind Jenny Grentzelius Vera BKSS 1.18 3:51:27 4:33:07 28.0
Shorthanded Dehler 29 standardköl 10886 Claes Brandt Anders Winther Saturn BKSS 1.15 3:57:30 4:33:08 29.0
SRS II X-412 (blått skrov) 78 Jan-Olof Nilsson Team PrimeX PrimeX XSS 1.31 3:29:22 4:34:16 30.0
SRS I Späckhuggare 251 Claes Edström Claes Edström, Martin Götz Luffe BKSS 1.06 4:19:45 4:35:20 31.0
SRS I Maxi 999 137 Bertil Rohlén Göran,Jonas, Strefan, Dan, Olle Hebehama BKSS 1.16 3:57:40 4:35:42 32.0
SRS II Mumm 36 14293 Roger Ahlqvist Micke Grundström, Rikard Berggren AERO SS Fram 1.35 3:24:44 4:36:23 33.0
Shorthanded Bavaria 32 525 Per-Erik Eriksson Alf Härsjö Sofia BKSS 1.14 4:02:29 4:36:26 34.0
Shorthanded X-99 560 Marcus Davidsson David Andersson Maxx GKSS 1.23 3:47:01 4:39:14 35.0
SRS II X-99 22 Gunnar Höglind Lars Wingqvist ,?? Inxstase LSSG 1.26 3:42:34 4:40:26 36.0
SRS II X-99 372 Patrik Lindberg Niclas, Stefan, Kristoffer +1 Modesty Blaise SS Slören 1.26 3:45:36 4:44:15 37.0
Shorthanded Elan 350 4 Timo Lehes Mattias Trostek Elan 350 HJBK 1.30 3:40:12 4:46:16 38.0

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com