event burgee venue burgee

Torsdagsseglingarna 2012

Björlanda Kile SS

Preliminär Resultatlista 2012-09-20

SRS I KLASS

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Ratings: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Segl 1
10/5
Segl 2
24/5
Segl 3
31/5
Segl 4
7/6
Segl 5
14/6
Segl 6
16/8
Segl 7
23/8
Segl 8
30/8
Segl 9
6/9
Segl 10
13/9
Segl 11
20/9
Total
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 10.0
2 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 (DNC 14.0) 3.0 1.0 (DNC 14.0) 2.0 1.0 (DNF 4.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 13.0
3 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 (DNC 14.0) 2.0 6.0 2.0 4.0 DNF 9.0 (DNC 14.0) 3.0 (DNC 14.0) 3.0 3.0 32.0
4 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 (DNC 14.0) 4.0 7.0 5.0 6.0 (DNF 9.0) (DNC 14.0) 7.0 3.0 5.0 DNF 6.0 43.0
5 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 (DNC 14.0) (DNC 14.0) (DNC 14.0) DNC 14.0 8.0 3.0 1.0 5.0 DNC 14.0 4.0 4.0 53.0
6 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 (DNC 14.0) (DNC 14.0) 5.0 3.0 (DNC 14.0) 4.0 DNC 14.0 6.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 74.0
7 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 (DNC 14.0) (DNC 14.0) (DNC 14.0) DNC 14.0 5.0 5.0 DNC 14.0 9.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 89.0
8 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 (DNC 14.0) (DNC 14.0) (DNC 14.0) DNC 14.0 7.0 DNF 9.0 DNC 14.0 4.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 90.0
9 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 (DNC 14.0) (DNC 14.0) 4.0 4.0 (DNC 14.0) DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 92.0
10 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 (DNC 14.0) (DNC 14.0) (DNC 14.0) DNC 14.0 3.0 DNC 14.0 DNC 14.0 8.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 95.0
11 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 (DNC 14.0) 5.0 (DNC 14.0) 6.0 (DNC 14.0) DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 95.0
12 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 (DNC 14.0) (DNC 14.0) 2.0 (DNC 14.0) DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 100.0
13 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 (DNC 14.0) (DNC 14.0) (DNC 14.0) 7.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 10.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 101.0

SRS II KLASS

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Ratings: LYS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Segl 1
10/5
Segl 2
24/5
Segl 3
31/5
Segl 4
7/6
Segl 5
14/6
Segl 6
16/8
Segl 7
23/8
Segl 8
30/8
Segl 9
6/9
Segl 10
13/9
Segl 11
20/9
Total
1 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 (DNC 13.0) 1.0 2.0 (3.0) 3.0 13.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 (DNC 13.0) 4.0 3.0 2.0 (DNC 13.0) 4.0 (DNC 13.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 19.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 2.0 3.0 2.0 3.0 1.0 6.0 (DNC 13.0) 3.0 (DNC 13.0) 5.0 (DNC 13.0) 25.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 (5.0) 1.0 4.0 4.0 2.0 3.0 (DNC 13.0) 4.0 4.0 4.0 (5.0) 26.0
5 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 (DNC 13.0) 5.0 5.0 5.0 6.0 7.0 1.0 (8.0) 6.0 (8.0) 4.0 39.0
6 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 4.0 (8.0) 6.0 6.0 5.0 5.0 (DNC 13.0) 5.0 3.0 7.0 (DNC 13.0) 41.0
7 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 3.0 6.0 8.0 8.0 (DNC 13.0) 8.0 (DNC 13.0) 7.0 5.0 6.0 (DNC 13.0) 51.0
8 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 (DNC 13.0) (DNC 13.0) (DNC 13.0) DNC 13.0 DNC 13.0 1.0 DNC 13.0 6.0 DNC 13.0 2.0 1.0 62.0
9 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 (DNC 13.0) 7.0 7.0 7.0 4.0 DNF 11.0 (DNC 13.0) (DNC 13.0) DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 75.0
10 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 (DNC 13.0) 10.0 9.0 9.0 8.0 (DNC 13.0) (DNC 13.0) DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 88.0
11 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 (DNC 13.0) 9.0 (DNC 13.0) (DNC 13.0) 7.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 94.0
12 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 (DNC 13.0) (DNC 13.0) (DNC 13.0) DNC 13.0 DNC 13.0 DNF 11.0 DNC 13.0 9.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 98.0

Segl 1 - SRS I KLASS - 10/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X252X, Wind dir: SSW 10m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 0.53.36 1.07.13 1.0
2 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 DNC   14.0
2 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 DNC   14.0
2 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 DNC   14.0
2 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 DNC   14.0
2 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
2 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
2 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
2 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
2 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
2 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
2 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
2 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 2 - SRS I KLASS - 24/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X8X8X, Wind dir: NW 4m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.11.56 1.30.12 1.0
2 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 1.14.06 1.32.55 2.0
3 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.20.39 1.33.19 3.0
4 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 1.27.35 1.40.06 4.0
5 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 1.31.38 1.43.16 5.0
6 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 DNC   14.0
6 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
6 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
6 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
6 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
6 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 3 - SRS I KLASS - 31/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X6X6X5X, Wind dir: V 7m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.27.33 1.41.18 1.0
2 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 1.22.44 1.42.16 2.0
3 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.22.47 1.43.49 3.0
4 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 1.24.10 1.45.33 4.0
5 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 1.25.20 1.47.00 5.0
6 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 1.27.10 1.49.18 6.0
7 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 1.35.47 1.49.29 7.0
8 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 DNC   14.0
8 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
8 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
8 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
8 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
8 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 4 - SRS I KLASS - 7/6 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X8X0X0X, Wind dir: VNV 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.36.05 2.00.29 1.0
2 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 1.37.37 2.02.25 2.0
3 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 1.38.10 2.03.06 3.0
4 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 1.39.30 2.04.46 4.0
5 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 2.02.03 2.19.30 5.0
6 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 2.11.24 2.28.05 6.0
7 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 2.12.16 2.37.48 7.0
8 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 DNC   14.0
8 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 DNC   14.0
8 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
8 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
8 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
8 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0

Segl 5 - SRS I KLASS - 14/6 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X63635X, Wind dir: SV 9m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.18.35 1.38.33 1.0
2 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.26.04 1.39.35 2.0
3 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 1.27.50 1.41.06 3.0
4 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 1.22.24 1.43.20 4.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 1.24.31 1.43.42 5.0
6 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 1.32.24 1.45.37 6.0
7 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 1.30.42 1.48.50 7.0
8 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 1.36.51 1.59.42 8.0
9 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
9 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
9 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
9 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
9 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 6 - SRS I KLASS - 16/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X5X5X4X, Wind dir: V 1m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.55.40 2.13.50 1.0
2 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.54.34 2.23.40 2.0
3 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 1.56.32 2.24.02 3.0
4 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 1.58.24 2.28.28 4.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 2.03.08 2.31.05 5.0
6 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 DNF   9.0
6 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 DNF   9.0
6 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNF   9.0
9 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
9 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
9 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
9 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
9 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 7 - SRS I KLASS - 23/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X6X6X6X, Wind dir: VSV 13m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 1.39.40 2.03.11 1.0
2 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.38.35 2.03.37 2.0
3 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 DNF   4.0
4 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 DNC   14.0
4 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
4 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
4 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
4 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
4 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
4 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 8 - SRS I KLASS - 30/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X3434X, Wind dir: SSV 3.5 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 0.40.51 0.51.14 1.0
2 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 0.44.59 0.52.03 2.0
3 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 0.42.18 0.53.03 3.0
4 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 0.45.00 0.54.00 4.0
5 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 0.45.05 0.55.43 5.0
6 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 0.44.39 0.55.59 6.0
7 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 0.50.45 0.58.00 7.0
8 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 0.50.51 0.58.32 8.0
9 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 0.47.56 0.58.49 9.0
10 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 0.54.16 1.04.44 10.0
11 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
11 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
11 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0

Segl 9 - SRS I KLASS - 6/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X6X6X, Wind dir: VSV 12 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 0.59.16 1.14.19 1.0
2 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.06.32 1.16.59 2.0
3 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 1.12.19 1.22.39 3.0
4 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 DNC   14.0
4 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
4 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
4 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
4 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
4 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
4 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
4 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 10 - SRS I KLASS - 13/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X6X6X, Wind dir: VSV 10 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 1.04.02 1.14.05 1.0
2 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 1.00.25 1.15.46 2.0
3 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 1.01.38 1.17.17 3.0
4 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 1.03.55 1.19.00 4.0
5 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 1.09.42 1.19.40 5.0
6 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
6 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
6 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
6 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
6 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
6 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 11 - SRS I KLASS - 20/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36, Course: X6X5X, Wind dir: VSV 8 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Dominant Race Special 102 Niklas Öberg BKSS 1.157 0.55.12 1.03.52 1.0
2 SRS I X-99 532 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.254 0.51.18 1.04.20 2.0
3 SRS I X-99 458 Jonas Liljeström LDSS 1.254 0.52.48 1.06.13 3.0
4 SRS I X-332 13942 Bertil Rohlén BKSS 1.236 0.53.45 1.06.26 4.0
5 SRS I Omega 30 59 Sonny Oskarsson BKSS 1.143 DNF   6.0
6 SRS I X-99 372 Magnus Wallmander LSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.227 DNC   14.0
6 SRS I Hansson 31 18 Torbjörn Åkesson BKSS 1.2 DNC   14.0
6 SRS I X-99 560 Markus Davidsson GKSS 1.254 DNC   14.0
6 SRS I Dehler 29 Standard 10886 Claes Brandt BKSS 1.151 DNC   14.0
6 SRS I Maxi Racer 203 Jonas Carling BKSS 1.127 DNC   14.0
6 SRS I X-332 6797 Urban Edvardsson BKSS 1.236 DNC   14.0
6 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow WSK 1.193 DNC   14.0

Segl 1 - SRS II KLASS - 10/5 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X2525X, Wind dir: SSW 10m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.00.00 1.06.50 1.0
2 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.02.05 1.08.32 2.0
3 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 1.05.18 1.11.22 3.0
4 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.08.52 1.12.35 4.0
5 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.10.12 1.12.48 5.0
6 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 DNC   13.0
6 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 DNC   13.0
6 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
6 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
6 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
6 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
6 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 2 - SRS II KLASS - 24/5 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: NW 4m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.27.41 1.30.56 1.0
2 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.21.50 1.31.10 2.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.22.52 1.31.29 3.0
4 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 1.24.06 1.32.51 4.0
5 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.28.03 1.37.12 5.0
6 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 1.30.17 1.38.41 6.0
7 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 1.31.49 1.38.53 7.0
8 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.33.50 1.38.54 8.0
9 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 1.37.49 1.43.06 9.0
10 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 1.44.16 1.56.09 10.0
11 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
11 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 3 - SRS II KLASS - 31/5 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X6X6X5X, Wind dir: V 7m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.27.39 1.37.39 1.0
2 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.30.00 1.39.22 2.0
3 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 1.30.54 1.40.21 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.40.08 1.43.50 4.0
5 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.34.12 1.44.00 5.0
6 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.40.33 1.45.59 6.0
7 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 1.38.49 1.46.26 7.0
8 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 1.38.04 1.47.11 8.0
9 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 1.39.26 1.50.46 9.0
10 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
10 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
10 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 4 - SRS II KLASS - 7/6 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X0X0X, Wind dir: VNV 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.43.48 1.55.38 1.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 1.49.17 2.00.39 2.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.50.34 2.02.04 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.58.46 2.03.10 4.0
5 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.52.03 2.03.42 5.0
6 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 2.01.36 2.08.10 6.0
7 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 2.03.20 2.12.50 7.0
8 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 2.05.26 2.17.06 8.0
9 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 2.03.17 2.17.20 9.0
10 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
10 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
10 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 5 - SRS II KLASS - 14/6 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X63635X, Wind dir: SV 9m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.28.44 1.37.58 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.35.29 1.39.01 2.0
3 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.28.54 1.39.02 3.0
4 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 1.36.11 1.43.35 4.0
5 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.40.00 1.45.24 5.0
6 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.35.40 1.45.37 6.0
7 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 1.44.14 1.49.52 7.0
8 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 1.41.32 1.53.06 8.0
9 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 DNC   13.0
9 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 DNC   13.0
9 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
9 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 6 - SRS II KLASS - 16/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X5X5X4X, Wind dir: V 1.m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 2.13.16 2.09.00 1.0
2 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.57.16 2.10.38 2.0
3 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 2.07.07 2.11.49 3.0
4 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 2.00.25 2.12.56 4.0
5 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 2.07.02 2.13.54 5.0
6 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 2.01.35 2.14.14 6.0
7 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 2.06.18 2.19.26 7.0
8 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 2.15.42 2.28.19 8.0
9 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNF   11.0
9 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNF   11.0
11 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
11 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0

Segl 7 - SRS II KLASS - 23/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X6X6X6X, Wind dir: VSV 13m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 2.02.58 2.15.45 1.0
2 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 DNC   13.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 DNC   13.0
2 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 DNC   13.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 DNC   13.0
2 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 DNC   13.0
2 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 DNC   13.0
2 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
2 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
2 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
2 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
2 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 8 - SRS II KLASS - 30/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X3434X, Wind dir: SSV 3.5 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 0.43.02 0.47.56 1.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 0.45.21 0.50.04 2.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 0.46.57 0.51.50 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 0.50.56 0.52.49 4.0
5 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 0.50.22 0.53.05 5.0
6 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 0.55.20 0.53.34 6.0
7 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 0.49.23 0.53.59 7.0
8 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 0.49.01 0.54.07 8.0
9 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 0.55.59 1.01.48 9.0
10 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
10 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
10 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0

Segl 9 - SRS II KLASS - 6/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X6X6X, Wind dir: VSV 12 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 1.05.32 1.12.21 1.0
2 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.05.50 1.13.20 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.12.00 1.15.53 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.17.06 1.19.57 4.0
5 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 1.15.20 1.22.20 5.0
6 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.15.08 1.22.57 6.0
7 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 DNC   13.0
7 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 DNC   13.0
7 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
7 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
7 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
7 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 10 - SRS II KLASS - 13/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X6X6X, Wind dir: VSV 10 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 1.06.29 1.13.24 1.0
2 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 1.16.06 1.13.40 2.0
3 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 1.06.58 1.14.36 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.14.55 1.17.41 4.0
5 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 1.11.04 1.18.27 5.0
6 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 1.12.55 1.19.42 6.0
7 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 1.15.54 1.20.00 7.0
8 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 1.12.52 1.20.27 8.0
9 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
9 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
9 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
9 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

Segl 11 - SRS II KLASS - 20/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X6X5X, Wind dir: VSV 8 m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.968 1.03.26 1.01.24 1.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.104 0.56.38 1.02.31 2.0
3 SRS II Express 230 Mikael Karlsson BKSS 1.114 0.57.36 1.04.10 3.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.104 0.59.14 1.05.24 4.0
5 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 1.04.32 1.06.55 5.0
6 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.104 DNC   13.0
6 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.054 DNC   13.0
6 SRS II W 30 kompromiss 60 Ola Magnusson BKSS 1.093 DNC   13.0
6 SRS II H-båt 568 Magnus Rydén BKSS 1.077 DNC   13.0
6 SRS II Express 27 Anna Grandinsson GQSS 1.114 DNC   13.0
6 SRS II Späckhuggare 42 Jonas Andersson BKSS 1.054 DNC   13.0
6 SRS II Cumulus 461 Cay Tidqvist BKSS 1.104 DNC   13.0

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com