event burgee venue burgee

Stora Oset Race - Liros SRS Cup Mellan & West Side Cup 2015

Björlanda Kile Segelsällskap

Resultat Stora Oset 2015

SRS I Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Stora Oset 2015 Totalt
1st SRS I X79 SWE465 Per Algotsson   Margaux BKSS 1.132 1.0 1.0
2nd SRS I First 31.7 SWE 43989 Sören Lundin Göran Börjesson/Mats Carlberg/Pelle Sellert Marice BKSS 1.175 2.0 2.0
3rd SRS I Wasa 360 SWE22 Jonas Caspersson Ja Ruter Dam XSS 1.218 3.0 3.0
4th SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow Linus, Eiliv Chinook BKSS 1.159 4.0 4.0
5th SRS I Späckhuggare Swe 251 Claes Edström Frippe Magnus Luffe Bkss 1.053 5.0 5.0
6th SRS I Compis 28 329 Gustav Gabinus   Ronja3 BJK 1.052 6.0 6.0
7th SRS I Albin Alpha 17 Ulf Danielsson Magnus Andren/ Jonas Adolfsson/ Carlos Wieslander/ Peter Helmroth Sälta Less 1.092 16.0 DNF 16.0
7th SRS I Dominant 78 SWE20 Simon Jansson Mattias Nordin/ Andreas Beckman/ Peter Wittke Harmony HKSS 1.042 16.0 DNF 16.0
7th SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström Marie Bergwall/ Pia Arnkil/ Annika Lyren/ +1 - GKSS 1.164 16.0 DNF 16.0
7th SRS I Mini-Compis Swe 8961 Joakim Axelsson Lena Axelsson Linnea Axelsson Erika Axelsson Minion stss 1.042 16.0 DNC 16.0
7th SRS I First 300 Spirit 10748 Mats Årman Mats Årman/ Pelle Årman/ Mats Johansson/ Jörgen Aaröe Okidoki BiKSS 1.17 16.0 DNF 16.0
7th SRS I Accent SWE 256 Johan Lindstedt   Akvileja BKSS 1.036 16.0 DNF 16.0
7th SRS I Cumulus S12 Magnus Fredriksson Nina, Jens Chaba BKSS 1.098 16.0 DNF 16.0
7th SRS I I/4 ton Manzanita SWE 15 Carl Stark 3 I-BOAT XSS 1.067 16.0 DNC 16.0
7th SRS I 707 SWE 121 David Christoffersson 2 Nano XSS 1.076 16.0 DNF 16.0

SRS II Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Stora Oset 2015 Totalt
1st SRS II Arcona 410 SWE 19 Anders Nordström Team UK Syversen DAD Sportswear GKSS 1.378 1.0 1.0
2nd SRS II First 35 SWE 49 Sten Haeger 7 st Kwanza Gkss 1.284 2.0 2.0
3rd SRS II Bavaria 38 match SWE 3 Mattias Wilson 8 st Draklunne GKSS 1.312 3.0 3.0
4th SRS II First 35 Swe8226 Carl Fjällman Yes Rebellion HJBK 1.283 4.0 4.0
5th SRS II First 36.7 SWE 350 Tomas Wängberg 7 st Surfer Girl GKSS 1.262 5.0 5.0
6th SRS II Finn Flyer 36 SWE 6 Lars Wikander 8 Zlatan GKSS 1.333 6.0 6.0
7th SRS II J/97 SWE215 Ulf Jacobsson   Jesus For Life BoxvikeSS 1.227 7.0 7.0
8th SRS II SwedeStar 370 SWE 39 Stefan Möller 7st STELLA KMS Nordön 1.271 8.0 8.0
9th SRS II Archambault 35 LTU 1034 Roger Ahlqvist Carin Sjölander/ Lars Ahlqvist Jonas Falk/ Suzanne Demant/ Tomas Engdahl/ Carina Bergius Jigy Jigy GQSS 1.292 9.0 9.0
10th SRS II X 37 SWE 11 Jan Ågren 6 Follow Me Domsands Båtsällskap 1.291 10.0 10.0
11th SRS II X-332 306 Bertil Rohlén Göran/ Stefan/ Olle/ Magnus X3M BKSS 1.227 11.0 11.0
12th SRS II First 35 SWE 10035 Carl Turén 5 Nausicaa XSS 1.283 12.0 12.0
13th SRS II First 35 Swe 23 Krister Gustafson 6 Elisive JSS 1.282 13.0 13.0
14th SRS II First 40.7 7341 Hans Arthurson Owe/ Martin/ Robin/ Jonatan/ Victor/ Malin/ Erik/ Folke/ Tor Flyer XSS 1.328 14.0 14.0
15th SRS II Arcona 410 SWE12 Anders Eriksson 6 Storm-Stina SS Fram 1.358 15.0 15.0
16th SRS II Melges 24 ITA584 Carl-Johan Pihlgren Kristoffer/ Jonas/ Patrik Exilia BKSS 1.27 21.0 DNF 21.0
16th SRS II Dehler 36SQ 279 Krister Ahlqvist Ja Esquire KMS Nordön 1.269 21.0 DNF 21.0
16th SRS II X-99 SWE 13 Fredrik Ljungmark Christian Sjöström, Kim Samuelsson, Jonas Sjöholm, Anna Maritinsson Bonk BKSS 1.244 21.0 DNF 21.0
16th SRS II Cheetah30 SWE 1 Mikael Vesala ja Cheetah SSVÄ 1.344 21.0 DNF 21.0
16th SRS II Salona 33 SWE3 Johan Wetterlundh Martin Frotjold/ Lars Gärdebäck/ Gustav Gärdebäck Kaida GKSS 1.238 21.0 DNF 21.0

Shorthanded Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Stora Oset 2015 Totalt
1st Shorthanded Dehler 34 146 Lennart Cedenkvist Lennart Eriksson DESTINY SS Slören 1.123 1.0 1.0
2nd Shorthanded Bavaria 32 525 Per-Erik Eriksson Alf Härsjö Sofia BKSS 1.100 2.0 2.0
3rd Shorthanded Dehler 34 SV SWE 113 Jonas Kjellberg Urban Edvardsson Trindy Lerums SS 1.265 3.0 3.0
4th Shorthanded Banner 28 R SWE 54 Michael Assarsson Fredrik Persson Azur SS Fram 1.146 6.0 DNC 6.0
4th Shorthanded Express 221 Johan Löfgren Johanna Lundqvist XO BKSS 1.066 6.0 DNC 6.0

Stora Oset 2015 - SRS I Klass - 10/5 at 10.05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:05:00
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 SWE465 Per Algotsson   Margaux BKSS 1.132 10:05:00 14:17:40 4:12:40 4:46:01 1.0
2 SRS I First 31.7 SWE 43989 Sören Lundin Göran Börjesson/Mats Carlberg/Pelle Sellert Marice BKSS 1.175 10:05:00 14:12:41 4:07:41 4:51:02 2.0
3 SRS I Wasa 360 SWE22 Jonas Caspersson Ja Ruter Dam XSS 1.218 10:05:00 14:05:57 4:00:57 4:53:29 3.0
4 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow Linus, Eiliv Chinook BKSS 1.159 10:05:00 14:21:53 4:16:53 4:57:44 4.0
5 SRS I Späckhuggare Swe 251 Claes Edström Frippe Magnus Luffe Bkss 1.053 10:05:00 14:50:27 4:45:27 5:00:35 5.0
6 SRS I Compis 28 329 Gustav Gabinus   Ronja3 BJK 1.052 10:05:00 14:52:23 4:47:23 5:02:20 6.0
7 SRS I Albin Alpha 17 Ulf Danielsson Magnus Andren/ Jonas Adolfsson/ Carlos Wieslander/ Peter Helmroth Sälta Less 1.092     DNF   16.0
7 SRS I Dominant 78 SWE20 Simon Jansson Mattias Nordin/ Andreas Beckman/ Peter Wittke Harmony HKSS 1.042     DNF   16.0
7 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström Marie Bergwall/ Pia Arnkil/ Annika Lyren/ +1 - GKSS 1.164     DNF   16.0
7 SRS I First 300 Spirit 10748 Mats Årman Mats Årman/ Pelle Årman/ Mats Johansson/ Jörgen Aaröe Okidoki BiKSS 1.17     DNF   16.0
7 SRS I Accent SWE 256 Johan Lindstedt   Akvileja BKSS 1.036     DNF   16.0
7 SRS I Cumulus S12 Magnus Fredriksson Nina, Jens Chaba BKSS 1.098 10:05:00 13:40:22 DNF   16.0
7 SRS I 707 SWE 121 David Christoffersson 2 Nano XSS 1.076     DNF   16.0

Stora Oset 2015 - SRS II Klass - 10/5 at 10.05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:11:00
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS II Arcona 410 SWE 19 Anders Nordström Team UK Syversen DAD Sportswear GKSS 1.378 10:11:00 13:28:48 3:17:48 4:32:34 1.0
2 SRS II First 35 SWE 49 Sten Haeger 7 st Kwanza Gkss 1.284 10:11:00 13:46:11 3:35:11 4:36:18 2.0
3 SRS II Bavaria 38 match SWE 3 Mattias Wilson 8 st Draklunne GKSS 1.312 10:11:00 13:44:08 3:33:08 4:39:38 3.0
4 SRS II First 35 Swe8226 Carl Fjällman Yes Rebellion HJBK 1.283 10:11:00 13:55:07 3:44:07 4:47:33 4.0
5 SRS II First 36.7 SWE 350 Tomas Wängberg 7 st Surfer Girl GKSS 1.262 10:11:00 13:59:37 3:48:37 4:48:31 5.0
6 SRS II Finn Flyer 36 SWE 6 Lars Wikander 8 Zlatan GKSS 1.333 10:11:00 13:49:31 3:38:31 4:51:17 6.0
7 SRS II J/97 SWE215 Ulf Jacobsson   Jesus For Life BoxvikeSS 1.227 10:11:00 14:10:59 3:59:59 4:54:28 7.0
8 SRS II SwedeStar 370 SWE 39 Stefan Möller 7st STELLA KMS Nordön 1.271 10:11:00 14:02:54 3:51:54 4:54:45 8.0
9 SRS II Archambault 35 LTU 1034 Roger Ahlqvist Carin Sjölander/ Lars Ahlqvist Jonas Falk/ Suzanne Demant/ Tomas Engdahl/ Carina Bergius Jigy Jigy GQSS 1.292 10:11:00 13:59:28 3:48:28 4:55:11 9.0
10 SRS II X 37 SWE 11 Jan Ågren 6 Follow Me Domsands Båtsällskap 1.291 10:11:00 13:59:44 3:48:44 4:55:18 10.0
11 SRS II X-332 306 Bertil Rohlén Göran/ Stefan/ Olle/ Magnus X3M BKSS 1.227 10:11:00 14:13:33 4:02:33 4:57:37 11.0
12 SRS II First 35 SWE 10035 Carl Turén 5 Nausicaa XSS 1.283 10:11:00 14:04:14 3:53:14 4:59:14 12.0
13 SRS II First 35 Swe 23 Krister Gustafson 6 Elisive JSS 1.282 10:11:00 14:07:02 3:56:02 5:02:36 13.0
14 SRS II First 40.7 7341 Hans Arthurson Owe/ Martin/ Robin/ Jonatan/ Victor/ Malin/ Erik/ Folke/ Tor Flyer XSS 1.328 10:11:00 13:59:22 3:48:22 5:03:16 14.0
15 SRS II Arcona 410 SWE12 Anders Eriksson 6 Storm-Stina SS Fram 1.358 10:11:00 14:01:58 3:50:58 5:13:39 15.0
16 SRS II Melges 24 ITA584 Carl-Johan Pihlgren Kristoffer/ Jonas/ Patrik Exilia BKSS 1.27     DNF   21.0
16 SRS II Dehler 36SQ 279 Krister Ahlqvist Ja Esquire KMS Nordön 1.269     DNF   21.0
16 SRS II X-99 SWE 13 Fredrik Ljungmark Christian Sjöström, Kim Samuelsson, Jonas Sjöholm, Anna Maritinsson Bonk BKSS 1.244     DNF   21.0
16 SRS II Cheetah30 SWE 1 Mikael Vesala ja Cheetah SSVÄ 1.344 10:11:00 13:32:54 DNF   21.0
16 SRS II Salona 33 SWE3 Johan Wetterlundh Martin Frotjold/ Lars Gärdebäck/ Gustav Gärdebäck Kaida GKSS 1.238     DNF   21.0

Stora Oset 2015 - Shorthanded Klass - 10/5 at 10.05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:17:00
Rank Klass Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Shorthanded Dehler 34 146 Lennart Cedenkvist Lennart Eriksson DESTINY SS Slören 1.123 10:17:00 14:40:02 4:23:02 4:55:23 1.0
2 Shorthanded Bavaria 32 525 Per-Erik Eriksson Alf Härsjö Sofia BKSS 1.100 10:17:00 15:04:22 4:47:22 5:16:06 2.0
3 Shorthanded Dehler 34 SV SWE 113 Jonas Kjellberg Urban Edvardsson Trindy Lerums SS 1.265 10:17:00 14:31:31 4:14:31 5:21:58 3.0

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com