event burgee venue burgee

Dubbelt så bra 2015

Björlanda Kile SS

Slutresultat

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: LYS, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Plac. Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal R1
13/6  
R2
13/6  
Totalt Total
1st X79 465 Per Algotsson Magnus Witting Margaux BKSS 1.110 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd omega 30 SWE 78 Hans Caspersson Fredrik Eliasson Lova ss slören 1.106 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd J/111 SWE 69 Peter Gustafsson Pelle Pedersen Blur SSVÄ 1.351 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Wasa 360 SWE 22 Jonas Caspersson Peter Ewerstrand RuterDam XSS 1.201 6.0 4.0 10.0 10.0
5th X-332 306 Bertil Rohlén Göran Tennby X3M BKSS 1.211 10.0 5.0 15.0 15.0
6th First 35 64 Markus Svensson Niklas Öfverström Jolie XXS 1.277 9.0 6.0 15.0 15.0
7th Maxi Racer 232 David Selvert Roger Ohlsson Eldvatten LSS 1.114 3.0 18.0 DNF 21.0 21.0
8th CB66Racer SWE53 Lars Forssell Björn Cervell Bad Boys SSKA 1.173 5.0 18.0 DNF 23.0 23.0
9th International 806 SWE-64 Thomas Lundberg Linus Ekfeldt Snowball MSS 1.077 7.0 18.0 DNF 25.0 25.0
10th J/80 SWE329 Jonny Petersson Robin Wallman Vameom STSS 1.173 8.0 18.0 DNF 26.0 26.0
11th Salona 33 SWE3 Johan Wetterlundh Lars Gärdebäck Kaida GKSS 1.226 11.0 18.0 DNF 29.0 29.0
12th Salona 33 SWE 02 Ulf Palm Leif Thordenberg Spiff SS Slören 1.207 12.0 18.0 DNF 30.0 30.0
13th Sunfast 3600 Swe11131 Peter lundgren Lasse malmkvist La primera Stss 1.337 13.0 18.0 DNF 31.0 31.0
14th Majestic 24 1 Owe Karlsson NN Misti SS Slören 1.045 14.0 18.0 DNF 32.0 32.0
15th Dufour 40 523 Torbjörn åkeson Fredrik åkeson Onico Bkss 1.312 15.0 18.0 DNF 33.0 33.0
16th First 25.7 468 William Ressel Therése Janlén Ressel Sitara Hjuviks Båtklubb 1.051 16.0 18.0 DNF 34.0 34.0
17th Contrast 33 Swe 67 Magnus Witting Per Algotsson Sunstone1 Bkss 1.162 18.0 DNC 18.0 DNC 36.0 36.0

R1 - 13/6

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Plac. Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 X79 465 Per Algotsson Magnus Witting Margaux BKSS 1.110 2:22:00 2:37:37 1.0
2 omega 30 SWE 78 Hans Caspersson Fredrik Eliasson Lova ss slören 1.106 2:25:19 2:40:43 2.0
3 Maxi Racer 232 David Selvert Roger Ohlsson Eldvatten LSS 1.114 2:31:42 2:49:00 3.0
4 J/111 SWE 69 Peter Gustafsson Pelle Pedersen Blur SSVÄ 1.351 2:06:02 2:50:16 4.0
5 CB66Racer SWE53 Lars Forssell Björn Cervell Bad Boys SSKA 1.173 2:26:02 2:51:18 5.0
6 Wasa 360 SWE 22 Jonas Caspersson Peter Ewerstrand RuterDam XSS 1.201 2:23:42 2:52:35 6.0
7 International 806 SWE-64 Thomas Lundberg Linus Ekfeldt Snowball MSS 1.077 2:43:17 2:55:51 7.0
8 J/80 SWE329 Jonny Petersson Robin Wallman Vameom STSS 1.173 2:32:34 2:58:58 8.0
9 First 35 64 Markus Svensson Niklas Öfverström Jolie XXS 1.277 2:20:18 2:59:10 9.0
10 X-332 306 Bertil Rohlén Göran Tennby X3M BKSS 1.211 2:30:22 3:02:06 10.0
11 Salona 33 SWE3 Johan Wetterlundh Lars Gärdebäck Kaida GKSS 1.226 2:30:22 3:04:21 11.0
12 Salona 33 SWE 02 Ulf Palm Leif Thordenberg Spiff SS Slören 1.207 2:33:06 3:04:48 12.0
13 Sunfast 3600 Swe11131 Peter lundgren Lasse malmkvist La primera Stss 1.337 2:27:12 3:16:48 13.0
14 Majestic 24 1 Owe Karlsson NN Misti SS Slören 1.045 3:14:08 3:22:52 14.0
15 Dufour 40 523 Torbjörn åkeson Fredrik åkeson Onico Bkss 1.312 2:43:35 3:34:37 15.0
16 First 25.7 468 William Ressel Therése Janlén Ressel Sitara Hjuviks Båtklubb 1.051 3:24:21 3:34:46 16.0

R2 - 13/6

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Plac. Båttyp Segelnr Ansvarig ombord Besättning Båtnamn Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 X79 465 Per Algotsson Magnus Witting Margaux BKSS 1.110 2:35:54 2:53:03 1.0
2 J/111 SWE 69 Peter Gustafsson Pelle Pedersen Blur SSVÄ 1.351 2:10:40 2:56:32 2.0
3 omega 30 SWE 78 Hans Caspersson Fredrik Eliasson Lova ss slören 1.106 2:47:14 3:04:58 3.0
4 Wasa 360 SWE 22 Jonas Caspersson Peter Ewerstrand RuterDam XSS 1.201 2:35:24 3:06:38 4.0
5 X-332 306 Bertil Rohlén Göran Tennby X3M BKSS 1.211 2:36:45 3:09:49 5.0
6 First 35 64 Markus Svensson Niklas Öfverström Jolie XXS 1.277 2:32:42 3:15:00 6.0
7 Maxi Racer 232 David Selvert Roger Ohlsson Eldvatten LSS 1.114 DNF   18.0
7 CB66Racer SWE53 Lars Forssell Björn Cervell Bad Boys SSKA 1.173 DNF   18.0
7 International 806 SWE-64 Thomas Lundberg Linus Ekfeldt Snowball MSS 1.077 DNF   18.0
7 J/80 SWE329 Jonny Petersson Robin Wallman Vameom STSS 1.173 DNF   18.0
7 Salona 33 SWE3 Johan Wetterlundh Lars Gärdebäck Kaida GKSS 1.226 DNF   18.0
7 Salona 33 SWE 02 Ulf Palm Leif Thordenberg Spiff SS Slören 1.207 DNF   18.0
7 Sunfast 3600 Swe11131 Peter lundgren Lasse malmkvist La primera Stss 1.337 DNF   18.0
7 Majestic 24 1 Owe Karlsson NN Misti SS Slören 1.045 DNF   18.0
7 Dufour 40 523 Torbjörn åkeson Fredrik åkeson Onico Bkss 1.312 DNF   18.0
7 First 25.7 468 William Ressel Therése Janlén Ressel Sitara Hjuviks Båtklubb 1.051 DNF   18.0

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com