event burgee venue burgee

On the Wire 2015

Björlanda Kile SS

On the Wire 2015

1 PYS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Default scoring system
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Race 5
 
Race 2
 
Race 3
 
Race 4
 
Race 5
150510
Race 6
 
Race 7
 
R8
 
R9
 
Total
1st 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0 DNF)       6.0
2nd 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0 DNC)       9.0

2 PYS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Default scoring system
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Race 5
 
Race 2
 
Race 3
 
Race 4
 
Race 5
150510
Race 6
 
Race 7
 
R8
 
R9
 
Total
1st 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 2.0 5.0 1.0 2.0 1.0 (24.0 DNC)       11.0
2nd 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 4.0 7.0 7.0 (14.0) 3.0 1.0       22.0
3rd 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 5.0 10.0 5.0 (11.0) 4.0 2.0       26.0
4th 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 (24.0 OCS) 3.0 11.0 5.0 2.0 24.0 DNC       45.0
5th 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 7.0 2.0 12.0 3.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       48.0
6th 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 1.0 6.0 10.0 9.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       50.0
7th 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 6.0 11.0 4.0 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       51.0
8th 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 (24.0 OCS) 1.0 2.0 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC       52.0
9th 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 12.0 8.0 14.0 13.0 5.0 (24.0 DNC)       52.0
10th 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 11.0 4.0 8.0 7.0 (24.0 DSQ) 24.0 DNC       54.0
11th 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 3.0 12.0 6.0 10.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       55.0
12th 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 15.0 14.0 3.0 4.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       60.0
13th 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 10.0 9.0 9.0 12.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       64.0
14th 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 14.0 17.0 13.0 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       76.0
15th 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 8.0 16.0 15.0 15.0 (24.0 DNF) 24.0 DNC       78.0
16th 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 13.0 13.0 19.0 17.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       86.0
17th 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 17.0 20.0 17.0 16.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       94.0
18th 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 19.0 15.0 16.0 (24.0 DNS) 24.0 DNC 24.0 DNC       98.0
19th 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 9.0 18.0 (24.0 DNF) 24.0 DNS 24.0 DNC 24.0 DNC       99.0
20th 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 18.0 21.0 18.0 18.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC       99.0
21st 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 16.0 19.0 (24.0 DNS) 24.0 DNS 24.0 DNC 24.0 DNC       107.0
22nd 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC       120.0
22nd 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC       120.0

Race 5 - 1 PYS

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 0:53:57 1:19:56 1.0
2 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 1:02:30 1:30:11 2.0

Race 2 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:45:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 0:40:07 0:59:26 1.0
2 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 0:41:41 1:00:09 2.0

Race 3 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:55:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 0:30:45 0:45:33 1.0
2 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 0:33:02 0:47:40 2.0

Race 4 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:55:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 0:35:05 0:51:59 1.0
2 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 0:40:43 0:58:45 2.0

Race 5 - 1 PYS - 150510

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:38:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 0:28:17 0:40:49 1.0
2 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 0:27:43 0:41:04 2.0

Race 6 - 1 PYS

Start: Start1, Finishes: Finish time, Time: 11:36:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
1 1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675 DNF 3.0
1 1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693 DNC 3.0

Race 7 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675    
  1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693    

R8 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675    
  1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693    

R9 - 1 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  1 F18 katamaran   757 Anders Dahlsjö Henrik Persson gkss 675    
  1 F18   4 Björn Mårdberg Daniel Dahlman BKSS 693    

Race 5 - 2 PYS

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 1:05:45 1:12:06 1.0
2 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 1:07:43 1:14:15 2.0
3 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 1:10:05 1:16:51 3.0
4 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 1:15:06 1:17:02 4.0
5 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 1:15:10 1:17:06 5.0
6 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 1:11:50 1:18:46 6.0
7 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 1:11:51 1:18:47 7.0
8 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 1:17:40 1:19:39 8.0
9 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 1:12:44 1:19:45 9.0
10 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 1:13:40 1:20:46 10.0
11 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 1:13:48 1:20:55 11.0
12 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 1:14:05 1:21:14 12.0
13 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 1:14:35 1:21:47 13.0
14 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 1:14:56 1:22:10 14.0
15 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 1:15:22 1:22:38 15.0
16 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 1:22:27 1:23:27 16.0
17 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 1:18:04 1:25:36 17.0
18 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 1:19:24 1:27:04 18.0
19 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 1:21:10 1:29:00 19.0
20 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 OCS   24.0
20 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 OCS   24.0
20 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
20 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 2 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:45:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 0:41:57 0:46:00 1.0
2 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 0:43:47 0:48:00 2.0
3 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 0:45:01 0:49:22 3.0
4 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 0:45:45 0:50:10 4.0
5 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 0:46:24 0:50:53 5.0
6 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 0:47:18 0:51:52 6.0
7 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 0:50:35 0:51:53 7.0
8 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 0:47:28 0:52:03 8.0
9 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 0:47:32 0:52:07 9.0
10 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 0:51:07 0:52:26 10.0
11 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 0:47:57 0:52:35 11.0
12 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 0:48:02 0:52:40 12.0
13 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 0:48:15 0:52:54 13.0
14 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 0:48:42 0:53:24 14.0
15 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 0:48:43 0:53:25 15.0
16 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 0:52:39 0:54:00 16.0
17 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 0:49:22 0:54:08 17.0
18 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 0:49:31 0:54:18 18.0
19 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 0:54:45 0:55:25 19.0
20 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 0:51:18 0:56:15 20.0
21 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 0:51:30 0:56:28 21.0
22 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
22 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 3 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:55:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 0:38:28 0:42:11 1.0
2 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 0:39:14 0:43:01 2.0
3 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 0:39:18 0:43:06 3.0
4 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 0:39:38 0:43:27 4.0
5 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 0:42:30 0:43:35 5.0
6 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 0:40:09 0:44:01 6.0
7 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 0:43:04 0:44:10 7.0
8 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 0:40:21 0:44:15 8.0
9 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 0:40:32 0:44:27 9.0
10 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 0:40:46 0:44:42 10.0
11 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 0:41:26 0:45:26 11.0
12 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 0:41:27 0:45:27 12.0
13 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 0:41:40 0:45:41 13.0
14 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 0:41:41 0:45:42 14.0
15 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 0:46:23 0:47:34 15.0
16 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 0:43:24 0:47:35 16.0
17 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 0:44:34 0:48:52 17.0
18 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 0:44:57 0:49:17 18.0
19 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 0:45:32 0:49:56 19.0
20 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 DNF   24.0
20 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 DNS   24.0
20 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
20 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 4 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:55:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 0:41:04 0:45:02 1.0
2 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 0:43:18 0:47:29 2.0
3 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 0:43:35 0:47:47 3.0
4 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 0:43:51 0:48:05 4.0
5 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 0:44:02 0:48:17 5.0
6 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 0:44:06 0:48:21 6.0
7 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 0:44:58 0:49:18 7.0
8 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 0:45:20 0:49:42 8.0
9 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 0:45:31 0:49:55 9.0
10 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 0:46:22 0:50:50 10.0
11 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 0:50:00 0:51:17 11.0
12 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 0:46:50 0:51:21 12.0
13 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 0:47:02 0:51:34 13.0
14 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 0:50:21 0:51:38 14.0
15 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 0:51:48 0:53:08 15.0
16 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 0:49:18 0:54:03 16.0
17 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 0:51:00 0:55:55 17.0
18 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 0:52:27 0:57:31 18.0
19 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 DNS   24.0
19 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 DNS   24.0
19 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 DNS   24.0
19 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
19 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 5 - 2 PYS - 150510

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:38:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 0:27:48 0:30:29 1.0
2 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 0:28:39 0:31:25 2.0
3 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 0:33:23 0:34:14 3.0
4 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 0:35:55 0:36:50 4.0
5 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 0:41:58 0:46:01 5.0
6 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 DNC   24.0
6 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 DNC   24.0
6 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 DNC   24.0
6 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 DNC   24.0
6 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 DSQ   24.0
6 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 DNC   24.0
6 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 DNC   24.0
6 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 DNC   24.0
6 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 DNC   24.0
6 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 DNF   24.0
6 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 DNC   24.0
6 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 DNC   24.0
6 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 DNC   24.0
6 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 DNC   24.0
6 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 DNC   24.0
6 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 DNC   24.0
6 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
6 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 6 - 2 PYS

Start: Start1, Finishes: Finish time, Time: 11:36:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Elapsed Corrected Points
1 2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975 0:30:55 0:31:43 1.0
2 2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975 0:37:30 0:38:28 2.0
3 2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912 DNC   24.0
3 2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912 DNC   24.0
3 2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912 DNC   24.0
3 2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912 DNC   24.0
3 2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912 DNC   24.0
3 2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912 DNC   24.0
3 2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912 DNC   24.0
3 2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912 DNC   24.0
3 2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912 DNC   24.0
3 2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912 DNC   24.0
3 2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912 DNC   24.0
3 2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912 DNC   24.0
3 2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975 DNC   24.0
3 2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912 DNC   24.0
3 2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912 DNC   24.0
3 2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912 DNC   24.0
3 2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912 DNC   24.0
3 2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912 DNC   24.0
3 2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988 DNC   24.0
3 2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912 DNC   24.0
3 2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975 DNC   24.0

Race 7 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912    
  2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975    
  2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975    
  2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912    
  2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912    
  2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912    
  2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912    
  2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912    
  2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912    
  2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912    
  2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912    
  2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912    
  2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912    
  2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912    
  2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975    
  2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912    
  2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912    
  2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912    
  2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912    
  2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912    
  2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988    
  2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912    
  2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975    

R8 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912    
  2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975    
  2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975    
  2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912    
  2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912    
  2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912    
  2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912    
  2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912    
  2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912    
  2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912    
  2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912    
  2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912    
  2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912    
  2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912    
  2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975    
  2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912    
  2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912    
  2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912    
  2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912    
  2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912    
  2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988    
  2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912    
  2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975    

R9 - 2 PYS

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00
Plats PYS Klass Båtnamn Segelnr Ansvarig ombord Besättning Klubb SRS-tal Place Points
  2 505   8651 Peter Andersson Per-Eric Thörnström SS Viken-Ägir 912    
  2 Rs500   112 Malin Broberg Johan Röök GKSS 975    
  2 RS500   51 Martin Johansson Axel Johansson SS Kaparen 975    
  2 505 - 8666 Anders Dahlen Magnus Nilsson TBS 912    
  2 505   8923 Lar Hultgren Axel Hultgren Råå Jolleklubb 912    
  2 505   8787 Johan Johansson Anders Ekberg Bkss 912    
  2 505   8655 Kalle Nilsson Joakim Peterson SS Kaparen 912    
  2 505 Vattenråttan 8926 Ebbe Rosén Olle Wenrup MKS 912    
  2 505 prOTTOtypen 8837 Tord Lawner Tomas Gustavsson BKSS 912    
  2 505 OTTO 8912 Tom Hastenpflug Toni Hastenpflug SSÅV 912    
  2 505   8581 Frank Bach Per-Anders Hallberg/Frank Bach LJSS/SSN 912    
  2 505   8412 David Lawenius Albin Lawenius BKSS 912    
  2 505   8054 Lasse Norberg Andreas Carlss VSS 912    
  2 505 Maximus Jr 8835 Tomas Franzén Gustav Franzén RJK 912    
  2 RS500   22 Henrik Silén Ralf Löbel SS Kaparen 975    
  2 505 Britt 8419 Leif Danielsson Axel Danielsson Halmstad SS 912    
  2 505 Think Positive 8071 Per Kjellberg Rita Cording SS Delfinen 912    
  2 505 dete 9092 Knut Hastenpflug Jana Hastenpflug Segelsällskapet Åmålsviken 912    
  2 505   8585 Malin Vångfors Malin Vångfors / Daniel Lundahl VÄSS 912    
  2 505   8632 Mats Lindgren Felix Stööp Lindgren BKSS 912    
  2 470 Min Kuling 197 Karin Storm Frederick Somerville BKSS 988    
  2 505 Eskomo 8257 Fredrik Molander Tomas Jaxing Ldss/Bmss 912    
  2 RS500   1 Peter Bökmark Martin Persson SSKA 975    

www.bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com