event burgee venue burgee

Torsdagsseglingarna 2015

Björlanda Kile SS

Preliminära ResultatTorsdagssegling 11 2015-09-17

SRS I KLASS

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Funktionärskomp
2015  
Segl 1
7/5 1830
Segl 2
21/5 1830
Segl 3
28/5 1830
Segl 4
4/6 1830
Segl 5
11/6 1830
Segl 6
13/8 1830
Segl 7
20/8 1830
Segl 8
27/8 1830
Segl 9
3/9 1830
Segl 10
10/9 1830
Segl 11
17/9 1830
Total
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.0 RDG 1.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (7.0 DNF) (2.0) 1.0 2.0 (11.0 DNC) 9.0
2 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.0 RDG (6.0 DNF) (6.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) 3.0 2.0 (4.0) 1.0 16.0
3 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.0 RDG 3.0 2.0 (11.0 DNC) 3.0 1.0 (11.0 DNC) (7.0 DNF) 1.0 4.5 1.0 (11.0 DNC) 16.5
4 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 (11.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (7.0 DNF) 4.0 6.0 5.0 3.0 DNF 30.0
5 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 7.0 DNF 11.0 DNC 4.5 3.0 11.0 DNC 45.5
6 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 5.0 5.0 4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 6.0 11.0 DNC 50.0
7 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 1.0 RDG (11.0 DNC) 7.0 4.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 7.0 DNF (11.0 DNC) 8.0 9.0 DNF 11.0 DNC 52.0
8 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 2.0 RDG (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 7.0 11.0 DNC 61.0
9 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 81.0
10 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 84.0

SRS II KLASS

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Funktionärskomp
2015  
Segl 1
7/5 1830
Segl 2
21/5 1830
Segl 3
28/5 1830
Segl 4
4/6 1830
Segl 5
11/6 1830
Segl 6
13/8 1830
Segl 7
20/8 1830
Segl 8
27/8 1830
Segl 9
3/9 1830
Segl 10
10/9 1830
Segl 11
17/9 1830
Total
1 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 4.0 DNF (11.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 16.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 2.0 RDG (11.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) 4.0 (5.0) (11.0 DNC) 19.0
3 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 28.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 1.0 RDG (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 5.0 6.0 11.0 DNC 50.0
5 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 11.0 DNC 54.0
6 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 3.0 71.0
7 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 4.0 11.0 DNC 72.0
8 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 75.0
9 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 79.0
10 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 81.0

Funktionärskomp - SRS I KLASS - 2015

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Place Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 RDG 1.0
1 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 RDG 1.0
1 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 RDG 1.0
1 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 RDG 1.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 RDG 2.0
6 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 DNC 11.0
6 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC 11.0
6 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 DNC 11.0
6 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC 11.0
6 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC 11.0

Segl 1 - SRS I KLASS - 7/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.26.54 1.38.22 1.0
2 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 1.29.54 1.45.38 2.0
3 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.23.13 1.45.41 3.0
4 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 1.36.25 1.49.09 4.0
5 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 DNF   6.0
6 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 DNC   11.0
6 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNC   11.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
6 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
6 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 2 - SRS I KLASS - 21/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.05.35 1.14.14 1.0
2 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.01.17 1.17.50 2.0
3 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 1.09.07 1.21.13 3.0
4 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 1.11.00 1.22.39 4.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 1.08.43 1.22.48 5.0
6 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.07.52 1.23.16 6.0
7 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 1.11.53 1.23.19 7.0
8 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.09.16 1.26.10 8.0
9 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC   11.0
9 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 3 - SRS I KLASS - 28/5 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.02.16 1.10.29 1.0
2 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 0.59.05 1.12.30 2.0
3 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 1.02.27 1.13.23 3.0
4 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 1.04.30 1.14.45 4.0
5 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.05.50 1.21.54 5.0
6 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 DNC   11.0
6 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC   11.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
6 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
6 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 4 - SRS I KLASS - 4/6 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.16.31 1.26.37 1.0
2 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.11.52 1.28.11 2.0
3 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.13.23 1.33.12 3.0
4 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 1.20.05 1.34.06 4.0
5 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.18.29 1.37.38 5.0
6 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC   11.0
6 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNC   11.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
6 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
6 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 5 - SRS I KLASS - 11/6 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.08.21 1.26.48 1.0
2 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 1.18.21 1.28.42 2.0
3 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.13.19 1.29.58 3.0
4 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.13.15 1.31.07 4.0
5 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 1.23.55 1.37.16 5.0
6 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 DNC   11.0
6 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 DNC   11.0
6 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
6 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
6 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 6 - SRS I KLASS - 13/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.08.16 1.17.17 1.0
2 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.07.09 1.22.24 2.0
3 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 1.13.50 1.23.35 3.0
4 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.12.43 1.30.28 4.0
5 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 DNC   11.0
5 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 DNC   11.0
5 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNC   11.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
5 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
5 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 7 - SRS I KLASS - 20/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Place Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 DNF 7.0
1 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 DNF 7.0
1 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 DNF 7.0
1 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNF 7.0
1 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNF 7.0
1 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNF 7.0
7 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 DNC 11.0
7 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 DNC 11.0
7 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC 11.0
7 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC 11.0

Segl 8 - SRS I KLASS - 27/8 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 0.50.14 1.03.48 1.0
2 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 0.56.40 1.04.09 2.0
3 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 0.55.22 1.07.56 3.0
4 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 0.59.22 1.09.45 4.0
5 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC   11.0
5 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 DNC   11.0
5 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNC   11.0
5 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
5 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
5 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 9 - SRS I KLASS - 3/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 0.53.09 1.00.10 1.0
2 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 0.51.26 1.03.07 2.0
3 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 0.52.25 1.03.10 3.0
4 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 0.49.52 1.03.20 4.5
4 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 0.55.57 1.03.20 4.5
6 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 0.55.35 1.05.19 6.0
7 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 0.53.17 1.06.17 7.0
8 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 0.59.54 1.09.25 8.0
9 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
9 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 10 - SRS I KLASS - 10/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 1.04.59 1.22.32 1.0
2 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 1.13.48 1.23.32 2.0
3 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 1.20.07 1.30.42 3.0
4 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 1.15.02 1.32.04 4.0
5 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 1.21.12 1.35.25 5.0
6 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 1.17.18 1.36.10 6.0
7 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 1.39.54 2.00.23 7.0
8 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNF   9.0
9 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
9 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Segl 11 - SRS I KLASS - 17/9 at 1830

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.36
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS I X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.227 0.45.14 0.55.30 1.0
2 SRS I First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.175 DNF   3.0
3 SRS I X79 465 Per Algotsson BKSS 1.132 DNC   11.0
3 SRS I Melges 24 584 Carl-Johan Pihlgren BKSS 1.27 DNC   11.0
3 SRS I X79 251 Jonas Cognell BKSS 1.132 DNC   11.0
3 SRS I X99 13 F Ljungmark BKSS 1.244 DNC   11.0
3 SRS I Dominant 95 20 Gustav von Sydow BKSS 1.159 DNC   11.0
3 SRS I Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.205 DNC   11.0
3 SRS I Cafe 28 8 Mattias Mellström LSS 1.164 DNC   11.0
3 SRS I Cork 1720 1720 Stefan Spång BKSS 1.244 DNC   11.0

Funktionärskomp - SRS II KLASS - 2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Place Points
1 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 RDG 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 RDG 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 DNC 11.0
3 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC 11.0
3 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC 11.0
3 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC 11.0
3 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC 11.0
3 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC 11.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC 11.0
3 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC 11.0

Segl 1 - SRS II KLASS - 7/5 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 1.33.53 1.38.52 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 DNC   11.0
2 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC   11.0
2 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
2 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
2 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
2 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
2 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
2 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
2 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 2 - SRS II KLASS - 21/5 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.18.34 1.21.24 1.0
2 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 1.19.20 1.24.34 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 DNC   11.0
3 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC   11.0
3 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
3 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
3 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
3 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
3 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
3 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 3 - SRS II KLASS - 28/5 at 1830

Start: START 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 1.10.00 1.13.43 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.11.33 1.14.08 2.0
3 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 1.15.32 1.20.31 3.0
4 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 4 - SRS II KLASS - 4/6 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 1.25.06 1.29.37 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.30.37 1.33.53 2.0
3 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 1.33.08 1.39.17 3.0
4 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 5 - SRS II KLASS - 11/6 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 1.22.55 1.27.19 1.0
2 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 1.22.02 1.30.04 2.0
3 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.27.08 1.30.16 3.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 1.37.24 1.34.23 4.0
5 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 1.37.38 1.44.05 5.0
6 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 DNC   11.0
6 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
6 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
6 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
6 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0

Segl 6 - SRS II KLASS - 13/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 1.18.43 1.26.26 1.0
2 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 1.19.59 1.27.40 2.0
3 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.25.15 1.28.19 3.0
4 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 7 - SRS II KLASS - 20/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 2.04.50 2.17.04 1.0
2 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 2.20.41 2.25.45 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 DNF   4.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 8 - SRS II KLASS - 27/8 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 1.00.25 1.06.20 1.0
2 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 1.08.53 1.13.26 2.0
3 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 1.13.46 1.21.00 3.0
4 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 DNC   11.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 DNC   11.0
4 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 9 - SRS II KLASS - 3/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 0.53.33 0.58.48 1.0
2 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 1.00.43 1.01.27 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 0.59.04 1.02.12 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.00.43 1.02.54 4.0
5 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 1.06.12 1.12.41 5.0
6 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
6 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 DNC   11.0
6 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
6 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
6 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 10 - SRS II KLASS - 10/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 1.19.22 1.27.09 1.0
2 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 1.27.57 1.36.34 2.0
3 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 1.33.44 1.38.42 3.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 1.40.38 1.41.50 4.0
5 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 1.39.59 1.43.35 5.0
6 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 1.35.17 1.44.37 6.0
7 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 1.43.17 1.50.06 7.0
8 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 1.44.13 1.51.06 8.0
9 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
9 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

Segl 11 - SRS II KLASS - 17/9 at 1830

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: X8X8X, Wind dir: SO 3m/s
PLAC KLASS BÅTTYP SEGELNR RORSMAN KLUBB SRS Elapsed Corrected Points
1 SRS II Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.098 0.48.11 0.52.54 1.0
2 SRS II Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 0.52.57 0.55.45 2.0
3 SRS II Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.098 0.54.02 0.59.20 3.0
4 SRS II Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.036 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 1.098 DNC   11.0
4 SRS II Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.066 DNC   11.0
4 SRS II IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.012 DNC   11.0
4 SRS II Express 42 Jonas Parkman Nordinggrå BK 1.066 DNC   11.0
4 SRS II Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 1.096 DNC   11.0
4 SRS II Nordisk Folkbåt UTAN SPINN 830 Göran Börjesson BKSS 0.969 DNC   11.0

www.bkss.se
031-92 63 85

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com