event burgee venue burgee

Torsdagsseglingarna 2016

Björlanda Kile SS

Preliminära ResultatTorsdagssegling 12 2016-09-15

Overall

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: LYS, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Segl. 1
12/5
Segl. 2
19/5
Segl. 3
26/5
Segl. 4
2/6
Segl. 5
9/6
Segl. 6
16/6
Segl. 7
11/8
Segl. 8
18/8
Segl. 9
25/8
Segl. 10
1/9
Funktionär
2016
Segl. 11
8/9
Seg. 12
15/9
Total
1st SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS Se race 1.0 (5.0) 1.0 (2.0) (26.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 RDG 2.0 (5.0) 14.0
2nd SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS Se race 2.0 1.0 4.0 (9.0) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 RDG 4.0 (7.0) 22.0
3rd SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS Se race 3.0 7.0 (26.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 1.0 23.0
4th SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS Se race 4.0 (6.0) (5.0) 4.0 2.0 4.0 3.0 4.0 3.0 (26.0 DNC) 1.0 RDG (8.0) (8.0) 25.0
5th SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS Se race (26.0 DNC) 2.0 6.0 5.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 6.0 2.0 RDG (7.0) 3.0 31.0
6th SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS Se race (9.0) (10.0) 9.0 (26.0 DNC) 5.0 5.0 4.0 3.0 7.0 5.0 (26.0 DNC) (15.0 DNF) 4.0 42.0
7th SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race 6.0 4.0 7.0 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 2.0 RDG 6.0 9.0 49.0
8th SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 6.0 6.0 6.0 9.0 10.0 10.0 3.0 RDG (15.0 DNF) (12.0) 58.0
9th SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS Se race (10.0) (8.0) (26.0 DNC) 6.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 7.0 (26.0 DNC) (9.0) 6.0 59.0
10th SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 26.0 DNC 1.0 26.0 DNC 60.0
11th SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS Se race (26.0 DNC) (12.0) 8.0 (26.0 DNC) 12.0 9.0 7.0 10.0 6.0 12.0 DNF 2.0 RDG (26.0 DNC) (15.0) 66.0
12th SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS Se race 7.0 11.0 11.0 (26.0 DNC) 10.0 10.0 (26.0 DNC) 11.0 12.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 15.0 DNF (16.0) 87.0
13th SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) 5.0 6.0 9.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 131.0
14th SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 9.0 26.0 DNC 11.0 9.0 26.0 DNC 15.0 DNF 14.0 136.0
15th SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS Se race 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 26.0 DNC 138.0
16th SRS 1 X-99 73 Marcus Andersson BKSS Se race 5.0 3.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 141.0
17th SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0 13.0 153.0
18th F18 F18 77 Björn Mårdberg BKSS Se race (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 11.0 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 157.0
19th SRS 2 IF 507 Fredrik Hansson BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 160.0
20th SRS 2 Cumulus 483 Jonas Carling BKSS Se race (26.0 DNC) 13.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 179.0
21st F18 F18 149 Anton Bareng BKSS Se race (26.0 DNC) 14.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 13.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 183.0
22nd SRS 2 Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 184.0
23rd SRS 2 H-båt 428 Emil Andersson BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 192.0
24th SRS 1 Tarrac 33 6 Jonas Liljeström BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 11.0 193.0
25th F18 F18 148 Alexander Gleerup BKSS Se race (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 11.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 193.0

Segl. 1 - 12/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:39:43 1:03:43 1:12:19 1.0
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:35:27 0:59:27 1:13:11 2.0
3 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:42:08 1:06:08 1:15:04 3.0
4 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:43:52 1:13:52 1:16:36 4.0
5 SRS 1 X-99 73 Marcus Andersson BKSS 1.226 19:39:35 1:03:35 1:17:57 5.0
6 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:43:06 1:07:06 1:18:47 6.0
7 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 19:47:18 1:17:18 1:24:43 7.0
8 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.067 19:54:13 1:24:13 1:29:52 8.0
9 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.067 19:54:50 1:24:50 1:30:31 9.0
10 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.033 19:58:38 1:28:38 1:31:33 10.0

Segl. 2 - 19/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:17:36 0:41:36 0:51:13 1.0
2 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 19:19:17 0:49:17 0:51:54 2.0
3 SRS 1 X-99 73 Marcus Andersson BKSS 1.226 19:19:03 0:43:03 0:52:47 3.0
4 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:21:32 0:45:32 0:53:27 4.0
5 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:23:31 0:47:31 0:53:56 5.0
6 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:22:10 0:52:10 0:54:06 6.0
7 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:25:24 0:49:24 0:56:04 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 19:24:09 0:54:09 0:56:58 8.0
9 F18 F18 77 Björn Mårdberg BKSS 1.64 19:18:13 0:35:13 0:57:45 9.0
10 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.11 19:22:53 0:52:53 0:58:42 10.0
11 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.115 19:23:12 0:53:12 0:59:19 11.0
12 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 19:26:12 0:50:12 1:00:35 12.0
13 SRS 2 Cumulus 483 Jonas Carling BKSS 1.06 19:27:43 0:57:43 1:01:11 13.0
14 F18 F18 149 Anton Bareng BKSS 1.64 19:24:35 0:41:35 1:08:12 14.0

Segl. 3 - 26/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:35:45 0:59:45 1:07:49 1.0
2 SRS 2 IF 507 Fredrik Hansson BKSS 1.015 19:37:35 1:07:35 1:08:36 2.0
3 SRS 1 X-99 73 Marcus Andersson BKSS 1.226 19:32:54 0:56:54 1:09:46 3.0
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:34:17 0:58:17 1:11:45 4.0
5 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.025 19:41:24 1:11:24 1:13:11 5.0
6 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.040 19:41:20 1:11:20 1:14:11 6.0
7 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:39:31 1:03:31 1:14:34 7.0
8 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 19:39:30 1:03:30 1:16:39 8.0
9 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:41:39 1:11:39 1:18:27 9.0
10 SRS 2 Cumulus 483 Jonas Carling BKSS 1.06 19:44:12 1:14:12 1:18:39 10.0
11 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 19:45:17 1:15:17 1:22:31 11.0

Segl. 4 - 2/6 at 18:42

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:48
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:42
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 20:06:30 1:24:30 1:32:32 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 20:10:00 1:22:00 1:33:04 2.0
3 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.112 20:12:10 1:24:10 1:33:36 3.0
4 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 20:13:30 1:31:30 1:34:53 4.0
5 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.040 20:13:35 1:31:35 1:35:15 5.0
6 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 20:15:20 1:33:20 1:38:11 6.0
7 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 20:12:00 1:24:00 1:38:37 7.0
8 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 20:12:16 1:30:16 1:38:51 8.0
9 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 20:11:20 1:23:20 1:42:35 9.0

Segl. 5 - 9/6 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:48:24 1:12:24 1:29:07 1.0
2 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.025 19:57:34 1:27:34 1:29:45 2.0
3 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 19:55:38 1:25:38 1:30:10 3.0
4 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:56:55 1:20:55 1:31:50 4.0
5 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:54:45 1:24:45 1:32:48 5.0
6 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 19:59:57 1:29:57 1:38:30 6.0
7 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 1.18 20:00:38 1:24:38 1:39:52 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 20:06:26 1:36:26 1:41:27 8.0
9 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.067 20:10:56 1:40:56 1:47:42 9.0
10 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 20:08:56 1:38:56 1:48:26 10.0
11 F18 F18 77 Björn Mårdberg BKSS 1.64 19:49:27 1:06:27 1:48:59 11.0
12 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 20:09:14 1:33:14 1:52:32 12.0
13 F18 F18 149 Anton Bareng BKSS 1.64 19:56:01 1:13:01 1:59:45 13.0

Segl. 6 - 16/6 at 18:45

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:51
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:57
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:41:11 0:50:11 0:56:57 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:41:36 0:50:36 0:57:26 2.0
3 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 19:38:29 0:53:29 0:58:34 3.0
4 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.025 19:42:55 0:57:55 0:59:22 4.0
5 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:42:34 0:57:34 1:03:02 5.0
6 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 19:45:21 1:00:21 1:06:05 6.0
7 F18 F18 77 Björn Mårdberg BKSS 1.64 19:38:52 0:41:52 1:08:40 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 19:50:42 1:05:42 1:09:07 8.0
9 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.256 19:49:35 0:58:35 1:13:35 9.0
10 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 19:53:50 1:08:50 1:15:26 10.0
11 F18 F18 148 Alexander Gleerup BKSS 1.64 19:51:00 1:08:00 1:51:31 11.0

Segl. 7 - 11/8 at 18:35

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:41
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:55:25 1:14:25 1:24:28 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:55:55 1:14:55 1:25:02 2.0
3 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:59:37 1:24:37 1:27:45 3.0
4 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:58:27 1:23:27 1:31:23 4.0
5 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 1.182 20:00:43 1:19:43 1:34:14 5.0
6 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 20:02:18 1:27:18 1:35:36 6.0
7 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 20:00:17 1:19:17 1:35:42 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.033 20:11:32 1:36:32 1:39:43 8.0
9 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 1.03 20:19:49 1:44:49 1:47:58 9.0

Segl. 8 - 18/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 19:39:10 1:09:10 1:15:44 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:43:10 1:07:10 1:16:14 2.0
3 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.11 19:41:10 1:11:10 1:19:00 3.0
4 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:46:51 1:16:51 1:19:42 4.0
5 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.247 19:40:20 1:04:20 1:20:13 5.0
6 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 1.182 19:44:02 1:08:02 1:20:25 6.0
7 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.067 19:46:03 1:16:03 1:21:09 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.033 19:49:31 1:19:31 1:22:08 8.0
9 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 19:45:10 1:15:10 1:22:18 9.0
10 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 19:45:57 1:09:57 1:24:26 10.0
11 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 19:54:50 1:24:50 1:32:59 11.0

Segl. 9 - 25/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 19:37:40 1:07:40 1:14:06 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:41:25 1:05:25 1:14:15 2.0
3 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:45:07 1:15:07 1:17:54 3.0
4 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.04 19:45:25 1:15:25 1:18:26 4.0
5 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:39:55 1:03:55 1:18:41 5.0
6 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 19:41:47 1:05:47 1:19:24 6.0
7 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:42:52 1:12:52 1:19:47 7.0
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.033 19:47:23 1:17:23 1:19:56 8.0
9 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 1.182 19:43:54 1:07:54 1:20:15 9.0
10 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 19:46:32 1:16:32 1:23:48 10.0
11 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 1.009 19:58:19 1:28:19 1:29:07 11.0
12 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.061 19:58:34 1:28:34 1:33:58 12.0

Segl. 10 - 1/9 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 19:43:01 1:13:01 1:19:57 1.0
2 SRS 2 IF 507 Fredrik Hansson BKSS 0.991 19:51:06 1:21:06 1:20:22 2.0
3 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:48:56 1:12:56 1:22:47 3.0
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:43:36 1:07:36 1:23:13 4.0
5 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.077 19:49:14 1:19:14 1:25:20 5.0
6 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 19:51:03 1:21:03 1:25:21 6.0
7 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.033 19:53:10 1:23:10 1:25:55 7.0
8 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:50:56 1:14:56 1:27:58 8.0
9 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 1.009 20:05:51 1:35:51 1:36:43 9.0
10 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.068 20:00:53 1:30:53 1:37:04 10.0
11 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207   DNF   12.0

Funktionär - 2016

Funktionärskompensation

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Place Points
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 RDG 1.0
1 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 RDG 1.0
3 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 RDG 2.0
3 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.053 RDG 2.0
3 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 RDG 2.0
3 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 RDG 2.0
7 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.068 RDG 3.0

Segl. 11 - 8/9 at 18:30

Funktionärskompensation

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 1.095 19:38:28 1:08:28 1:14:58 1.0
2 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:44:09 1:08:09 1:17:21 2.0
3 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:45:43 1:09:43 1:19:08 3.0
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:41:34 1:05:34 1:20:43 4.0
5 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.247 19:40:54 1:04:54 1:20:56 5.0
6 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:53:53 1:17:53 1:31:26 6.0
7 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.04 20:07:10 1:37:10 1:41:03 7.0
8 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 20:14:16 1:44:16 1:48:07 8.0
9 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 20:20:30 1:50:30 1:56:15 9.0
10 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 1.095 20:19:30 1:49:30 1:59:54 10.0
11 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.077   DNF   15.0
11 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.068   DNF   15.0
11 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.061   DNF   15.0
11 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 1.009   DNF   15.0

Seg. 12 - 15/9 at 18:30

Funktionärskompensation

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Start: F18, Finishes: Finish time, Time: 18:43
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 1.135 19:25:38 0:49:38 0:56:20 1.0
2 SRS 2 Cumulus 269 Olof Zachrisson BKSS 1.095 19:24:17 0:54:17 0:59:26 2.0
3 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 1.04 19:27:48 0:57:48 1:00:07 3.0
4 SRS 2 Express 42 Jonas Parkman BKSS 1.095 19:25:47 0:55:47 1:01:05 4.0
5 SRS 1 X-79 465 Per Algotsson BKSS 1.135 19:30:38 0:54:38 1:02:01 5.0
6 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 1.052 19:30:59 1:00:59 1:04:09 6.0
7 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.231 19:28:31 0:52:31 1:04:39 7.0
8 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 1.037 19:33:10 1:03:10 1:05:30 8.0
9 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 1.174 19:32:20 0:56:20 1:06:08 9.0
10 SRS 2 H-båt 428 Emil Andersson BKSS 1.074 19:32:16 1:02:16 1:06:52 10.0
11 SRS 1 Tarrac 33 6 Jonas Liljeström BKSS 1.25 19:30:45 0:54:45 1:08:26 11.0
12 SRS 2 Cumulus 247 Claes Jernström BKSS 1.095 19:33:06 1:03:06 1:09:06 12.0
13 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.247 19:34:48 0:58:48 1:13:19 13.0
14 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 1.03 19:47:53 1:17:53 1:20:13 14.0
15 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 1.207 19:53:18 1:17:18 1:33:18 15.0
16 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 1.096 19:55:43 1:25:43 1:33:57 16.0

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com