event burgee venue burgee

Torsdagsseglingarna 2017

Björlanda Kile SS

ResultatTorsdagssegling 12 2017-09-14

Overall

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: LYS, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Funktionär
2017
Segl. 1
4/5
Segl. 2
11/5
Segl. 3
18/5
Segl. 4
1/6
Segl. 5
8/6
Segl. 6
15/6
Segl. 7
10/8
Segl. 8
17/8
Segl. 9
24/8
Segl. 10
31/8
Segl. 11
7/9
Segl. 12
14/9
Total -- Avgift 2017
1st SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS Se race 1.0 RDG (3.0) (20.0 DNC) (3.0) 2.0 (20.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 13.0   10 x 70 = 700:-
2nd SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS Se race 1.0 RDG 1.0 3.5 1.0 (4.0) (4.0) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 3.0 (4.0) 1.0 13.5   10 x 70 = 700:-
3rd SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS Se race 1.0 RDG (9.0) (7.0) 2.0 (20.0 DNC) (9.0) 1.0 (20.0 DNC) 3.0 4.0 4.5 5.0 3.0 23.5   10 x 70 = 700:-
4th SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race 1.0 RDG 2.0 5.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (7.0) (12.0 DNF) 6.0 7.0 7.0 31.0   9 x 70 = 630:-
5th SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS Se race 1.0 RDG 6.0 3.5 (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 8.0 (20.0 DNC) 8.0 2.0 37.5   7 x 70 = 490:-
6th SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS Se race (20.0 DNC) 4.0 8.0 5.0 (12.0) 6.0 6.0 (20.0 DNC) 8.0 5.0 8.0 (9.0) (20.0 DNC) 50.0   10 x 70 = 700:-
7th SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS Se race 3.0 RDG (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 9.0 7.0 7.0 5.0 (12.0) 6.0 10.0 6.0 (12.0) 53.0   9 x 70 = 630:-
8th SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS Se race (20.0 DNC) 5.0 6.0 (20.0 DNC) (13.0) 8.0 5.0 3.0 (10.0) 9.0 (20.0 DNC) 10.0 10.0 56.0   10 x 70 = 700:-
9th SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS Se race (20.0 DNC) 8.0 10.0 9.0 10.0 2.0 10.0 4.0 (11.0) (12.0 DNF) 9.0 (11.0) (20.0 DNC) 62.0   11 x 70 = 770:-
10th SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 6.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 5.0 3.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 67.0   6 x 70 = 420:-
11th SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 5.0 (20.0 DNC) 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 3.0 5.0 75.0   6 x 100 = 600:-
12th SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS Se race (20.0 DNC) 7.0 2.0 7.0 8.0 5.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 77.0   6 x 70 = 420:-
13th SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell STSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.5 2.0 8.0 95.5   4 x 100 = 400:-
14th SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 97.0   4 x 70 = 280:-
15th SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 97.0   4 x 70 = 280:-
16th SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS Se race 3.0 RDG (20.0 DNC) 9.0 (20.0 DNC) 11.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 114.0   3 x 70 = 210:-
17th SRS 1 Manneberg 38 9267 Mattias Ekvall GKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 149.0   1 x 100 = 100:-
18th SRS 2 IF 2880 Tore Larsson BKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 149.0   1 x 70 = 70:-
19th SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS Se race (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 150.0   1 x 70 = 70:-

Funktionär - 2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Place Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS Se race RDG 1.0   10 x 70 = 700:-
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS Se race RDG 1.0   10 x 70 = 700:-
1 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS Se race RDG 1.0   10 x 70 = 700:-
1 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race RDG 1.0   9 x 70 = 630:-
1 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS Se race RDG 1.0   7 x 70 = 490:-
6 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS Se race RDG 3.0   9 x 70 = 630:-
6 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS Se race RDG 3.0   3 x 70 = 210:-

Segl. 1 - 4/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:38:51 1:02:51 1:03:44 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:42:11 1:06:11 1:03:48 2.0   9 x 70 = 630:-
3 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:33:10 0:57:10 1:03:51 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.957 19:44:30 1:08:30 1:05:33 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.849 19:47:34 1:17:34 1:05:51 5.0   10 x 70 = 700:-
6 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.823 19:50:24 1:20:24 1:06:10 6.0   7 x 70 = 490:-
7 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.872 19:46:40 1:16:40 1:06:51 7.0   6 x 70 = 420:-
8 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.828 19:51:35 1:21:35 1:07:33 8.0   11 x 70 = 770:-
9 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:49:35 1:13:35 1:15:30 9.0   10 x 70 = 700:-

Segl. 2 - 11/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.891 19:34:30 0:58:30 0:52:07 1.0   4 x 70 = 280:-
2 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.872 19:31:20 1:01:20 0:53:29 2.0   6 x 70 = 420:-
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:28:46 0:52:46 0:53:30 3.5   10 x 70 = 700:-
3 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.841 19:33:37 1:03:37 0:53:30 3.5   7 x 70 = 490:-
5 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:31:44 0:55:44 0:53:44 5.0   9 x 70 = 630:-
6 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 19:32:47 1:02:47 0:54:11 6.0   10 x 70 = 700:-
7 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:29:27 0:53:27 0:54:50 7.0   10 x 70 = 700:-
8 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:32:55 0:56:55 0:55:54 8.0   10 x 70 = 700:-
9 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 0.996 19:35:02 0:59:02 0:58:48 9.0   3 x 70 = 210:-
10 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.872 19:45:07 1:15:07 1:05:30 10.0   11 x 70 = 770:-

Segl. 3 - 18/5 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:44:19 1:08:19 1:09:16 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:43:33 1:07:33 1:09:18 2.0   10 x 70 = 700:-
3 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:38:05 1:02:05 1:09:21 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 0.985 19:47:19 1:11:19 1:10:15 4.0   4 x 70 = 280:-
5 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:48:02 1:12:02 1:10:44 5.0   10 x 70 = 700:-
6 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.006 19:49:28 1:13:28 1:13:54 6.0   6 x 100 = 600:-
7 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.872 19:55:00 1:25:00 1:14:07 7.0   6 x 70 = 420:-
8 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 19:54:46 1:18:46 1:14:50 8.0   6 x 70 = 420:-
9 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.856 20:03:23 1:33:23 1:19:56 9.0   11 x 70 = 770:-

Segl. 4 - 1/6 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:54:56 1:18:56 1:16:06 1.0   9 x 70 = 630:-
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:44:56 1:08:56 1:17:00 2.0   10 x 70 = 700:-
3 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.006 19:52:41 1:16:41 1:17:09 3.0   4 x 70 = 280:-
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:52:35 1:16:35 1:17:39 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.006 19:54:53 1:18:53 1:19:21 5.0   6 x 100 = 600:-
6 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 20:00:20 1:24:20 1:20:07 6.0   6 x 70 = 420:-
7 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.853 20:04:06 1:34:06 1:20:16 7.0   7 x 70 = 490:-
8 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.872 20:03:07 1:33:07 1:21:12 8.0   6 x 70 = 420:-
9 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.862 20:04:27 1:34:27 1:21:25 9.0   9 x 70 = 630:-
10 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.844 20:06:41 1:36:41 1:21:36 10.0   11 x 70 = 770:-
11 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 0.996 19:59:11 1:23:11 1:22:51 11.0   3 x 70 = 210:-
12 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 20:01:36 1:25:36 1:24:04 12.0   10 x 70 = 700:-
13 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 20:13:26 1:43:26 1:29:16 13.0   10 x 70 = 700:-

Segl. 5 - 8/6 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell STSS 0.949 20:46:31 2:10:31 2:03:52 1.0   4 x 100 = 400:-
2 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.856 20:58:19 2:28:19 2:06:58 2.0   11 x 70 = 770:-
3 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.891 20:59:22 2:23:22 2:07:44 3.0   4 x 70 = 280:-
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 20:43:24 2:07:24 2:09:11 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.894 20:55:14 2:25:14 2:09:50 5.0   6 x 70 = 420:-
6 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 20:48:24 2:12:24 2:10:01 6.0   10 x 70 = 700:-
7 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.881 20:57:46 2:27:46 2:10:11 7.0   9 x 70 = 630:-
8 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.849 21:04:10 2:34:10 2:10:53 8.0   10 x 70 = 700:-
9 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 20:49:22 2:13:22 2:16:50 9.0   10 x 70 = 700:-
10 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 0.97 21:05:23 2:29:23 2:24:54 10.0   1 x 70 = 70:-

Segl. 6 - 15/6 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:28:36 0:52:36 0:53:58 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:29:24 0:53:24 0:54:09 2.0   10 x 70 = 700:-
3 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:24:38 0:48:38 0:54:19 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 19:34:08 0:58:08 0:55:14 4.0   6 x 70 = 420:-
5 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 19:36:29 1:06:29 0:57:23 5.0   10 x 70 = 700:-
6 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:34:46 0:58:46 0:57:43 6.0   10 x 70 = 700:-
7 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:35:37 1:05:37 0:58:28 7.0   9 x 70 = 630:-
8 SRS 2 Express 221 Johan Löfgren BKSS 0.894 19:36:14 1:06:14 0:59:13 8.0   6 x 70 = 420:-
9 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.037 19:34:33 0:58:33 1:00:43 9.0   6 x 100 = 600:-
10 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.844 19:42:13 1:12:13 1:00:57 10.0   11 x 70 = 770:-

Segl. 7 - 10/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:30:11 0:54:11 1:00:31 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:43:57 1:07:57 1:05:30 2.0   9 x 70 = 630:-
3 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 19:51:41 1:21:41 1:10:30 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.844 19:55:07 1:25:07 1:11:50 4.0   11 x 70 = 770:-
5 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:53:28 1:23:28 1:14:22 5.0   9 x 70 = 630:-

Segl. 8 - 17/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:24:35 0:48:35 0:54:16 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.853 19:35:57 1:05:57 0:56:15 2.0   7 x 70 = 490:-
3 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:30:54 0:54:54 0:56:20 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.006 19:32:04 0:56:04 0:56:24 4.0   4 x 70 = 280:-
5 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 19:36:09 1:00:09 0:57:09 5.0   6 x 70 = 420:-
6 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.891 19:41:40 1:05:40 0:58:31 6.0   4 x 70 = 280:-
7 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:36:48 1:00:48 0:58:37 7.0   9 x 70 = 630:-
8 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.957 19:38:16 1:02:16 0:59:35 8.0   10 x 70 = 700:-
9 SRS 2 IF 2880 Tore Larsson BKSS 0.831 19:43:17 1:13:17 1:00:54 9.0   1 x 70 = 70:-
10 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.859 19:41:01 1:11:01 1:01:00 10.0   10 x 70 = 700:-
11 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.828 19:47:47 1:17:47 1:04:24 11.0   11 x 70 = 770:-
12 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:45:35 1:15:35 1:07:21 12.0   9 x 70 = 630:-

Segl. 9 - 24/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:24:07 0:48:07 0:48:47 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:19:58 0:43:58 0:49:07 2.0   10 x 70 = 700:-
3 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 19:29:55 0:53:55 0:51:13 3.0   6 x 70 = 420:-
4 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:26:15 0:50:15 0:51:33 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:30:40 0:54:40 0:53:41 5.0   10 x 70 = 700:-
6 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:30:25 1:00:25 0:53:50 6.0   9 x 70 = 630:-
7 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.891 19:36:51 1:00:51 0:54:13 7.0   4 x 70 = 280:-
8 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.831 19:36:13 1:06:13 0:55:02 8.0   7 x 70 = 490:-
9 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 19:35:41 1:05:41 0:56:41 9.0   10 x 70 = 700:-
10 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964   DNF   12.0   9 x 70 = 630:-
10 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.828   DNF   12.0   11 x 70 = 770:-

Segl. 10 - 31/8 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.950 19:28:43 0:52:43 0:50:05 1.0   6 x 70 = 420:-
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:21:20 0:45:20 0:50:38 2.0   10 x 70 = 700:-
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:26:50 0:50:50 0:51:33 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:26:56 0:50:56 0:52:15 4.5   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell STSS 0.971 19:29:49 0:53:49 0:52:15 4.5   4 x 100 = 400:-
6 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:30:39 0:54:39 0:52:41 6.0   9 x 70 = 630:-
7 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.037 19:27:10 0:51:10 0:53:04 7.0   6 x 100 = 600:-
8 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:32:32 0:56:32 0:55:31 8.0   10 x 70 = 700:-
9 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.856 19:35:19 1:05:19 0:55:55 9.0   11 x 70 = 770:-
10 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:33:37 1:03:37 0:56:41 10.0   9 x 70 = 630:-

Segl. 11 - 7/9 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:31:10 0:55:10 1:01:37 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell STSS 0.949 19:55:08 1:19:08 1:15:06 2.0   4 x 100 = 400:-
3 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.037 19:51:37 1:15:37 1:18:25 3.0   6 x 100 = 600:-
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:54:09 1:18:09 1:19:15 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:53:29 1:17:29 1:19:30 5.0   10 x 70 = 700:-
6 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:59:52 1:29:52 1:20:04 6.0   9 x 70 = 630:-
7 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:59:07 1:23:07 1:20:07 7.0   9 x 70 = 630:-
8 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.831 20:08:54 1:38:54 1:22:11 8.0   7 x 70 = 490:-
9 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 20:06:41 1:30:41 1:29:03 9.0   10 x 70 = 700:-
10 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 20:21:29 1:51:29 1:36:13 10.0   10 x 70 = 700:-
11 SRS 2 Albin 78 29 Federico Garofalo BKSS 0.856 20:46:22 2:16:22 1:56:44 11.0   11 x 70 = 770:-

Segl. 12 - 14/9 at 18:30

Start: SRS 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points -- Avgift 2017
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.014 19:25:20 0:49:20 0:50:01 1.0   10 x 70 = 700:-
2 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.841 19:32:20 1:02:20 0:52:25 2.0   7 x 70 = 490:-
3 SRS 1 X-99 13 F Ljungmark BKSS 1.026 19:27:09 0:51:09 0:52:29 3.0   10 x 70 = 700:-
4 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.117 19:23:10 0:47:10 0:52:41 4.0   10 x 70 = 700:-
5 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.037 19:26:54 0:50:54 0:52:47 5.0   6 x 100 = 600:-
6 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.006 19:28:47 0:52:47 0:53:06 6.0   4 x 70 = 280:-
7 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.964 19:31:14 0:55:14 0:53:15 7.0   9 x 70 = 630:-
8 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell STSS 0.949 19:32:12 0:56:12 0:53:20 8.0   4 x 100 = 400:-
9 SRS 1 Manneberg 38 9267 Mattias Ekvall GKSS 1.12 19:24:25 0:48:25 0:54:14 9.0   1 x 100 = 100:-
10 SRS 2 Fenix 224 Björn Lerntoft BKSS 0.863 19:32:58 1:02:58 0:54:20 10.0   10 x 70 = 700:-
11 SRS 1 Omega 42 165 Leif Kågebäck BKSS 0.995 19:30:44 0:54:44 0:54:28 11.0   3 x 70 = 210:-
12 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.881 19:36:10 1:06:10 0:58:18 12.0   9 x 70 = 630:-

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com