event burgee venue burgee

Torsdagsseglingarna 2018

Björlanda Kile SS

ResultatTorsdagssegling 12 2018-09-20

Overall

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: LYS, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Funktionär
2018
Segl. 1
3/5
Segl. 2
17/5
Segl. 3
24/5
Segl. 4
31/5
Segl. 5
7/6
Segl. 6
14/6
Segl. 7
16/8
Segl. 8
23/8
Segl. 9
30/8
Segl. 10
6/9
Segl. 11
13/9
Segl. 12
20/9
Total
1st SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS Se race (23.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0
2nd SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS Se race 2.0 RDG (3.0) 2.5 2.0 2.0 (4.0) 1.0 (3.0) (23.0 DNC) (4.0) 2.0 3.0 1.0 15.5
3rd SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS Se race (23.0 DNC) 2.0 2.5 4.0 3.0 (7.0) 6.0 DNF 1.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 25.5
4th SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS Se race 1.0 RDG (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 1.0 23.0 DNC 2.0 3.0 38.0
5th SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (11.0) 11.0 3.0 (23.0 DNC) 2.0 4.0 10.0 (23.0 DNC) 1.0 2.0 39.0
6th SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS Se race 1.0 RDG 5.0 8.0 10.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 4.0 5.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 44.0
7th SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS Se race 3.0 RDG (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (10.0) (12.0) 2.0 7.0 9.0 7.5 4.0 6.0 6.0 44.5
8th SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS Se race (23.0 DNC) 6.0 (12.0) 9.0 6.0 (11.0) 3.0 8.0 6.0 9.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 52.0
9th SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 5.0 7.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 53.0
10th SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS Se race (23.0 DNC) 4.0 7.0 7.0 9.0 6.0 (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 85.0
11th SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race 2.0 RDG 9.0 DNF 5.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 114.0
12th SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS Se race (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) 8.0 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 125.0
13th SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 23.0 DNC 7.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 125.5
14th SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 133.0
15th SRS 2 Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 145.0
16th SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 6.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 152.0
17th SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 159.0
18th SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 165.0
19th SRS 1 Comfortina 32 93 Stefan Rosvall FBS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 168.0
20th SRS 2 Maxi 84 1049 Martin Andersson BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 169.0
21st SRS 1 Dominant Race (sp) 102 Niklas Öberg BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 170.0
22nd SRS 1 Sun Odysse 32i 59 Johan Berntsson BKSS Se race (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 11.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 172.0

Funktionär - 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Place Points
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS Se race RDG 1.0
1 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS Se race RDG 1.0
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS Se race RDG 2.0
3 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race RDG 2.0
5 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS Se race RDG 3.0

Segl. 1 - 3/5 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:44:48 1:14:48 1:06:48 1.0
2 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.975 19:49:46 1:13:46 1:11:55 2.0
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:46:59 1:10:59 1:12:11 3.0
4 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.914 19:55:00 1:19:00 1:12:12 4.0
5 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.833 19:59:19 1:29:19 1:14:24 5.0
6 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:56:53 1:26:53 1:18:17 6.0
7 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.962 20:04:30 1:28:30 1:25:08 7.0
8 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS Se race   DNF   9.0

Segl. 2 - 17/5 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:55:28 1:25:28 1:16:19 1.0
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:53:54 1:17:54 1:19:13 2.5
2 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.975 19:57:15 1:21:15 1:19:13 2.5
4 SRS 2 Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 0.882 20:00:34 1:30:34 1:19:53 4.0
5 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.918 20:03:55 1:27:55 1:20:42 5.0
6 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 20:11:59 1:41:59 1:20:52 6.0
7 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.914 20:04:50 1:28:50 1:21:12 7.0
8 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.825 20:08:58 1:38:58 1:21:39 8.0
9 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.892 20:09:13 1:33:13 1:23:09 9.0
10 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.009 19:59:21 1:23:21 1:24:06 10.0
11 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.039 19:58:20 1:22:20 1:25:33 11.0
12 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 20:05:56 1:35:56 1:26:26 12.0
13 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.957 20:07:04 1:31:04 1:27:09 13.0

Segl. 3 - 24/5 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:36:40 1:06:40 0:59:32 1.0
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:34:45 0:58:45 0:59:45 2.0
3 SRS 2 Cumulus 12 Magnus Fredriksson BKSS 0.882 19:42:01 1:12:01 1:03:31 3.0
4 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.975 19:42:03 1:06:03 1:04:24 4.0
5 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.039 19:38:07 1:02:07 1:04:32 5.0
6 SRS 1 First 31.7 34989 Sören Lundin BKSS 0.965 19:45:13 1:09:13 1:06:48 6.0
7 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.934 19:48:10 1:12:10 1:07:24 7.0
8 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.948 19:47:20 1:11:20 1:07:37 8.0
9 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:45:26 1:15:26 1:07:58 9.0
10 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.841 19:52:02 1:22:02 1:08:59 10.0
11 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 20:07:25 1:37:25 1:17:15 11.0

Segl. 4 - 31/5 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:51:01 1:21:01 1:12:21 1.0
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:49:57 1:13:57 1:15:12 2.0
3 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.975 19:53:12 1:17:12 1:15:16 3.0
4 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.115 19:43:36 1:07:36 1:15:22 4.0
5 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.009 19:52:42 1:16:42 1:17:23 5.0
6 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:56:46 1:26:46 1:18:11 6.0
7 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.039 19:51:41 1:15:41 1:18:38 7.0
8 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.957 19:59:00 1:23:00 1:19:26 8.0
9 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.905 20:04:36 1:28:36 1:20:11 9.0
10 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 20:03:15 1:33:15 1:23:05 10.0
11 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 20:16:33 1:46:33 1:24:30 11.0
12 SRS 1 X-79 350 Jonas Cognell BKSS 0.892 20:11:46 1:35:46 1:25:25 12.0
13 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.948 20:10:25 1:34:25 1:29:30 13.0

Segl. 5 - 7/6 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:41:37 1:11:37 1:03:57 1.0
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.107 19:34:39 0:58:39 1:04:56 2.0
3 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 19:53:07 1:23:07 1:05:55 3.0
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:41:09 1:05:09 1:06:15 4.0
5 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.841 19:49:52 1:19:52 1:07:10 5.0
6 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.905 19:50:28 1:14:28 1:07:24 6.0
7 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.952 19:47:34 1:11:34 1:08:08 7.0
8 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 0.971 19:49:01 1:13:01 1:10:54 8.0
9 SRS 1 Dominant Race (sp) 102 Niklas Öberg BKSS 0.969 19:49:19 1:13:19 1:11:03 9.0
10 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.017 19:45:53 1:09:53 1:11:04 10.0
11 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:49:23 1:19:23 1:11:31 11.0
12 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:51:09 1:21:09 1:12:18 12.0

Segl. 6 - 14/6 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 0.992 19:40:30 1:04:30 1:03:59 1.0
2 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.872 19:51:45 1:21:45 1:11:17 2.0
3 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.881 19:51:15 1:21:15 1:11:35 3.0
4 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.952   DNF   6.0
4 SRS 1 Smaragd 192 Fredrik Loodin BKSS 0.971   DNF   6.0

Segl. 7 - 16/8 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.952 19:36:57 1:00:57 0:58:01 1.0
2 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.796 19:42:58 1:12:58 0:58:05 2.0
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:34:37 0:58:37 0:59:37 3.0
4 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.855 19:39:57 1:09:57 0:59:48 4.0
5 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.982 19:38:51 1:02:51 1:01:43 5.0
6 SRS 1 Nova 328 Björn Lerntoft BKSS 0.946 19:42:37 1:06:37 1:03:01 6.0
7 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.891 19:44:01 1:14:01 1:05:57 7.0
8 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.906 19:49:59 1:19:59 1:12:28 8.0

Segl. 8 - 23/8 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:37:38 1:07:38 1:00:24 1.0
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.106 19:31:31 0:55:31 1:01:24 2.0
3 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.975 19:40:50 1:04:50 1:03:13 3.0
4 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 19:51:08 1:21:08 1:04:20 4.0
5 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.825 19:49:22 1:19:22 1:05:29 5.0
6 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.881 19:47:43 1:17:43 1:08:28 6.0
7 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.028 19:42:46 1:06:46 1:08:38 7.0
8 SRS 2 Maxi 84 1049 Martin Andersson BKSS 0.839 19:52:57 1:22:57 1:09:36 8.0
9 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.872 19:50:59 1:20:59 1:10:37 9.0

Segl. 9 - 30/8 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.106 19:37:53 1:01:53 1:08:27 1.0
2 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:49:53 1:19:53 1:11:20 2.0
3 SRS 1 X-99 532 Carl-Johan Pilgren BKSS 1.002 19:47:43 1:11:43 1:11:52 3.0
4 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:48:23 1:12:23 1:13:37 4.0
5 SRS 1 CB 66 Racer 74 Thomas Forsell BKSS 0.948 19:55:09 1:19:09 1:15:02 5.0
6 SRS 2 Accent 256 Johan Lindstedt BKSS 0.855 20:00:33 1:30:33 1:17:25 6.0
7 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.893 19:59:26 1:29:26 1:19:52 7.5
7 SRS 1 Dehler 32 72 Patrik Pettersson BKSS 0.987 19:56:55 1:20:55 1:19:52 7.5
9 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:59:59 1:29:59 1:21:04 9.0
10 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 20:12:45 1:42:45 1:21:29 10.0
11 SRS 1 Sun Odysse 32i 59 Johan Berntsson BKSS 0.968 20:05:23 1:29:23 1:26:31 11.0

Segl. 10 - 6/9 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Cumulus 434 Johan Söderberg BKSS 0.893 19:32:22 1:02:22 0:55:42 1.0
2 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:31:58 0:55:58 0:56:55 2.0
3 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 0.985 19:34:08 0:58:08 0:57:16 3.0
4 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.893 19:36:06 1:06:06 0:59:02 4.0
5 SRS 2 Maxi Racer 56 Jan Larsson BKSS 0.901 19:37:21 1:07:21 1:00:41 5.0
6 SRS 1 Comfortina 32 93 Stefan Rosvall FBS 0.916   DNF   7.0

Segl. 11 - 13/9 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 19:59:16 1:29:16 1:10:47 1.0
2 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.106 19:40:20 1:04:20 1:11:09 2.0
3 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:46:57 1:10:57 1:12:09 3.0
4 SRS 1 Pogo 850 11128 Per Lindell BKSS 0.952 19:52:02 1:16:02 1:12:23 4.0
5 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.028 19:47:21 1:11:21 1:13:21 5.0
6 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.893 19:55:14 1:25:14 1:16:07 6.0

Segl. 12 - 20/9 at 18:30

Start: SRS1, Finishes: Finish time, Time: 18:36
Start: SRS2, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Plac. Klass Båttyp Segelnr Rorsman Klubb SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS 1 X-332 306 Bertil Rohlén BKSS 1.017 19:28:54 0:52:54 0:53:48 1.0
2 SRS 2 Nordisk Folkbåt 830 Göran Börjesson BKSS 0.793 19:38:40 1:08:40 0:54:27 2.0
3 SRS 1 Farr 30 10070 Per Algotsson BKSS 1.106 19:25:21 0:49:21 0:54:35 3.0
4 SRS 2 Späckhuggare 251 Claes Edström BKSS 0.855 19:35:56 1:05:56 0:56:22 4.0
5 SRS 1 Tarac 33 6 Jonas Liljeström LDSS 1.028 19:33:26 0:57:26 0:59:02 5.0
6 SRS 2 Cumulus 247 Clas Jernström BKSS 0.893 19:40:57 1:10:57 1:03:22 6.0

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com