event burgee venue burgee

Sista Chansen

Björlanda Kile SS

12 september 2020

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: LYS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Plac. SH Båttyp Segelnr Rorsman Båtnamn Klubb SRS Segl. 1 Segl. 2 Total
1st   XP33 21 Jesper Folkesson Vindrus De Tio Öarnas SS 1.035 1.0 1.0 2.0
2nd   X-332 306 Betil Rohlén X3M BKSS 1.010 2.0 2.0 4.0
3rd X First 35 23 Krister Gustafsson Elusive XSS 0.999 4.0 3.0 7.0
4th   Smaragd 58 John Hansson Malvina Tjörn SS 0.961 3.0 4.0 7.0
5th   Banner 28R 23 Johan Henricsson Piri Piri De Tio Öarnas SS 0.964 5.0 5.0 10.0
6th X Dehler 35 197 Mats Andersson Aurora BKSS 1.031 7.0 6.0 13.0
7th   Albin Nova 328 Björn Lerntoft Four Sea BKSS 0.946 6.0 7.0 13.0
8th X Jeanneau Sun Fast 37 11054 Sven Wallström P2 Billdals Kappseglingssällskap 0.981 8.0 8.0 16.0
9th   Archambault Grand Surprise 6830 Carl Fjällman Rebellion GYC 1.041 13.0 DNF 13.0 DNS 26.0
9th   Cumulus 434 Johan Söderberg Stecket BKSS 0.884 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0
9th   Farr30 10070 Per Algotsson Farrgo BKSS 1.099 13.0 DNF 13.0 DNS 26.0
9th   X-41 49 Sten Haeger Kwanza GKSS 1.160 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0

Segl. 1

Bana: X-2-6-2-6-3-4-X, SV 9-15 m/s

Jakstart enligt tabell i seglingsföreskrifter

Start: Shorthanded, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Start: Klass 3, Finishes: Finish time, Time: 10.00
Plac. SH Båttyp Segelnr Rorsman Båtnamn Klubb SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1   XP33 21 Jesper Folkesson Vindrus De Tio Öarnas SS 1.035 10.23 11:41:38 1.18.38 1.21.23 1.0
2   X-332 306 Betil Rohlén X3M BKSS 1.010 10.21 11:42:46 1.21.46 1.22.35 2.0
3   Smaragd 58 John Hansson Malvina Tjörn SS 0.961 10.16 11:43:21 1.27.21 1.23.57 3.0
4 X First 35 23 Krister Gustafsson Elusive XSS 0.999 10.19 11:45:36 1.26.36 1.26.31 4.0
5   Banner 28R 23 Johan Henricsson Piri Piri De Tio Öarnas SS 0.964 10.16 11:50:07 1.34.07 1.30.44 5.0
6   Albin Nova 328 Björn Lerntoft Four Sea BKSS 0.946 10.14 11:51:00 1.37.00 1.31.46 6.0
7 X Dehler 35 197 Mats Andersson Aurora BKSS 1.031 10.23 11:54:06 1.31.06 1.33.55 7.0
8 X Jeanneau Sun Fast 37 11054 Sven Wallström P2 Billdals Kappseglingssällskap 0.981 10.18 11:55:21 1.37.21 1.35.30 8.0
9   Archambault Grand Surprise 6830 Carl Fjällman Rebellion GYC 1.041 10.24   DNF   13.0
9   Cumulus 434 Johan Söderberg Stecket BKSS 0.884     DNC   13.0
9   Farr30 10070 Per Algotsson Farrgo BKSS 1.099 10.29   DNF   13.0
9   X-41 49 Sten Haeger Kwanza GKSS 1.160     DNC   13.0

Segl. 2

Bana: Björkö runt, medurs, SV 7-11 m/s

Starttid = målgångstid segl. 1

Start: Shorthanded, Finishes: Finish time
Start: Klass 3, Finishes: Finish time
Plac. SH Båttyp Segelnr Rorsman Båtnamn Klubb SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1   XP33 21 Jesper Folkesson Vindrus De Tio Öarnas SS 1.035 11:41:38 13:45:04 2:03:26 2:07:45 1.0
2   X-332 306 Betil Rohlén X3M BKSS 1.010 11:42:46 13:49:39 2:06:53 2:08:09 2.0
3 X First 35 23 Krister Gustafsson Elusive XSS 0.999 11:45:36 13:55:34 2:09:58 2:09:50 3.0
4   Smaragd 58 John Hansson Malvina Tjörn SS 0.961 11:43:21 14:02:12 2:18:51 2:13:26 4.0
5   Banner 28R 23 Johan Henricsson Piri Piri De Tio Öarnas SS 0.964 11:50:07 14:08:46 2:18:39 2:13:40 5.0
6 X Dehler 35 197 Mats Andersson Aurora BKSS 1.031 11:54:06 14:07:30 2:13:24 2:17:32 6.0
7   Albin Nova 328 Björn Lerntoft Four Sea BKSS 0.946 11:51:00 14:17:56 2:26:56 2:19:00 7.0
8 X Jeanneau Sun Fast 37 11054 Sven Wallström P2 Billdals Kappseglingssällskap 0.981 11:55:21 14:33:31 2:38:10 2:35:10 8.0
9   Archambault Grand Surprise 6830 Carl Fjällman Rebellion GYC 1.041     DNS   13.0
9   Cumulus 434 Johan Söderberg Stecket BKSS 0.884     DNC   13.0
9   Farr30 10070 Per Algotsson Farrgo BKSS 1.099     DNS   13.0
9   X-41 49 Sten Haeger Kwanza GKSS 1.160     DNC   13.0

www.bkss.se
bkss@bkss.se

www.bkss.se
bkss@bkss.se

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com